*NG στα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Σημειώθηκε ισοπαλία στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΜΑΪΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από τη Βόλφσμπουργκ. Δύο γκολ πέτυχε ο Βιντ (5′, 28′), το 2-0 έκανε ο Μπόρναου στο 13′.

Αστόχησε στις δύο πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησε και είδε τη Βόλφσμπουργκ να ευστοχεί στις δικές της ισάριθμες. Βρέθηκε να κυνηγά τρία γκολ πριν συμπληρωθεί το ημίωρο στην αναμέτρηση, δεν κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο και κάπως έτσι η Μάιντς επέστρεψε με άδεια χέρια από τη “Volkswagen Arena” (3-0). Παράλληλα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί δέκα αγωνιστικών (6-4-0) παραμένοντας βαθμολογικά ζωντανή για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ηττήθηκε για τελευταία φορά στη “Mewa Arena” από την Ντόρτμουντ (2-1) στις 25 Ιανουαρίου, έκτοτε σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. “Έχουμε ισορροπήσει αγωνιστικά από την τελευταία φορά που αντιμετωπίσαμε τη Σάλκε. Μας περιμένει μία σκληρή δοκιμασία”, υπογράμμισε ο προπονητής Σβένσον. Πρόβλημα προέκυψε με τον Βίντμερ, σταθερά εκτός αποστολής ο Μπούρκαρντ.

ΜΑΪΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βέρντερ. Ο Ντουκς άνοιξε το σκορ στο 18′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με φαν ντεν Μπεργκ (81′) και Ντρέξλερ (90+2′).

Με τον Ντρέξλερ να επιδεικνύει ασύλληπτη ψυχραιμία, μετά την εκπληκτική μπαλιά του Σάλαζαρ, πλασάροντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Σάλκε έκανε την ανατροπή, πέταξε νοκ άουτ τη Βέρντερ (2-1 εντός) και παρέμεινε πέρα για πέρα ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Παράλληλα άφησε πίσω τον διασυρμό που γνώρισε στην έδρα της Φράιμπουργκ (4-0) και πλέον έχει μπροστά τις τέσσερις τελικούς κόντρα σε Μάιντς (εκτός), Μπάγερν (εκτός), Άιντραχτ (εντός) και Λειψία (εκτός).

Οι “βασιλικοί μπλε” διατηρούνται αήττητοι σε πέντε αναμετρήσεις με τη Μάιντς (2-3-0). “Η αντίπαλός μας πραγματοποιεί σπουδαίο δεύτερο γύρο, εμείς κοιτάμε τη δική μας εμφάνιση και μόνο”, ανέφερε ο προπονητής Ράις. Συνεχίζει να πονοκεφαλιάζει από τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει.