*1ος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης(18/07).

*Ο αγώνας διεξάγεται σε διαφορετική έδρα.

*Δεν υπάρχει χρήση VAR.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Κοπεγχάγη.

ΜΑΓΚΠΑΙΣ (ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μονς Κάλπε, στα πλαίσια των πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Λάμπιας στο 52’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Φράνσις στο 53’.

Ολοκλήρωσε την περσινή σεζόν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, παρά το γεγονός ότι απέσπασε μόλις μία νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές.

Παραμένει στον πάγκο της και φέτος ο Άγγλος τεχνικός Νέιθαν Ρούνεϊ, όμως το έργο της για να βρεθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης μοιάζει αρκετά δύσκολο, αφού βρίσκει μπροστά της την πιο δυνατή Ντέρι Σίτι. Τη δυσκολία αυξάνει το γεγονός ότι δεν έχει αγωνιστικό ρυθμό, καθώς το πρωτάθλημά της δεν βρίσκεται υπό εξέλιξη αυτή τη χρονική περίοδο. Όσο αφορά τις μεταγραφές, ενισχύθηκε κυρίως με ελεύθερους στις περισσότερες θέσεις, ενώ υπήρξαν και αρκετές αποχωρήσεις.

Μάγκπαϊς Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ (Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σλίγκο Ρόβερς με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον ΜακΜουλάν στο 54’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσάπμαν με πέναλτι στο 62’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 89’.

Θετικά στοιχεία άφησε παρά την ήττα, η Ντέρι Σίτι. Πιο δημιουργική στο ματς, κατάφερε να προηγηθεί λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, την οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι γηπεδούχοι, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ.

Η προσοχή της είναι στραμμένη στο σημερινό παιχνίδι, καθώς έχει σημαντική ευκαιρία να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αφού αντιμετωπίζει την πιο αδύναμη Μάγκπαϊς. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, δεν αναμένεται να την πτοήσει η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, ενώ άκρως θετικό είναι το γεγονός ότι σκοράρει με συνέπεια ανεξαρτήτως έδρας.