11η αγωνιστική.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ

Μέσα από τα χέρια της έχασε την προηγούμενη εβδομάδα τη νίκη η Μαγιόρκα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με την Εξτρεμαδούρα εντός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη μπήκε μπροστά στο σκορ στο 56’ (1-0), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 71’, δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο, δεχόμενη την ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις (1-1 στο 94’).

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Μαγιόρκα, μετά την ήττα από τη Γρανάδα (1-0), μετράει μια νίκη στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (1-3-2), αυτή επί της Τενερίφης (4-1). Φιγουράρει στην έκτη θέση της κατάταξης με 15 πόντους, στο -6 από την απευθείας άνοδο και στο +6 απ’ τον υποβιβασμό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τρεις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα με επιμέρους σκορ 8-5. Κοντά στην επάνοδο ο Τσίσκο Κάμπος (Αμυντικός, 6, 0), τιμωρημένος είναι ο Μπαμπά (Μέσος, 5, 0), εκτός αποστολής ο τραυματίας Βαλιέντ (Αμυντικός, 7, 0). Κανονικά διαθέσιμοι οι Ραΐγιο (Αμυντικός, 6, 0) και Αμπντόν Πρατς (Επιθετικός, 9, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εξτρεμαδούρα.

Στατιστικό: G/G τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Μαγιόρκα – Λας Πάλμας παίζει στον Stoiximan

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Από την άλλη πλευρά, η Λας Πάλμας έδωσε απαντήσεις με τον πειστικότερο πλέον τρόπο, κερδίζοντας εύκολα με 3-0 την Νουμάνθια εντός έδρας. Άνοιξε το σκορ με τον Αραούχο στο 2’ (1-0), διπλασίασε τα τέρματά της στο 20’ με τον Ράφα Μιρ, έχασε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια για τρίτο γκολ, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 73’ και τρία λεπτά αργότερα έβαλε τέλος στο παιχνίδι με τον Μέσα (3-0 στο 76’). Επανήλθαν τα χαμόγελα στο εσωτερικό της ομάδας, μένει στη θέση του και ο Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος αμφισβητήθηκε έντονα το τελευταίο διάστημα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λας Πάλμας, μετά από τρεις αγωνιστικές που αγνοούσε τη χαρά της νίκης (0-1-2, σε όλες έμεινε άσφαιρη), παρέμεινε στην πέμπτη θέση της κατάταξης με 18 πόντους, στο -3 απ’ την απευθείας άνοδο και στο +3 απ’ τις θέσεις που δεν οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου. Εντός έδρας είναι αήττητη, μετρώντας απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες με 11-1 τέρματα. Συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες Πενιάλμπα (Μέσος) και Μόμο (Μέσος, 1, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Νουμάνθια.

Στατιστικό: N/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Λας Πάλμας στο πρωτάθλημα.