*8η αγωνιστική.

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ

Κάποια στιγμή θα έχανε ξανά η Μάδεργουελ και αυτό τελικά συνέβη την περασμένη εβδομάδα στο εντός έδρας δεύτερο ματς με την Αμπερντίν. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Λιγκ Καπ μερικές ημέρες νωρίτερα, με τη Μάδεργουελ να κατακτά φοβερή πρόκριση με 3-0, ωστόσο το ματς πρωταθλήματος ήταν πιο κοντρολαρισμένο. Αμφότερες είχαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ήταν η Αμπερντίν αυτή που προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κράτησε με μαεστρία το προβάδισμα και πήρε δίκαια τη νίκη. Δε χαλάει η εξαιρετική εικόνα της Μάδεργουελ, που ήταν αήττητη στα προηγούμενα πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, όπου πήρε τέσσερις νίκες, είναι στην 6η θέση με 10 πόντους.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για τη Μάδεργουελ κόντρα στην Αμπερντίν.

Στατιστικό: Από 4/6 2-3 Goal έρχεται η Μάδεργουελ (δες το στην Betrebels).

Δείτε τα προγνωστικά Σκωτίας (Κλικ Εδώ)

Το Μάδεργουελ – Πάρτικ Θιστλ παίζει στην Betrebels
Betrebels logo 2019

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Μέσα απ’ τα χέρια της έχασε την πρώτη νίκη της σεζόν η Πάρτικ Θιστλ την περασμένη εβδομάδα, στο εντός έδρας ματς με τη Χαρτς. Ήταν πολύ αποφασιστική απ’ την αρχή, προηγήθηκε στο 18’ και είχε τον έλεγχο. Στο δεύτερο μέρος δέχτηκε πίεση και χρειάστηκε την τύχη, όμως τελικά ισοφαρίστηκε στο 80’ σε μια φάση όπου δεν ήταν ξεκάθαρο αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή (καθόλου διαφωτιστικό το ριπλέι). Πίκρα για την Πάρτικ Θιστλ, που ήταν για ακόμη μια φορά βελτιωμένη, αλλά δεν έφτασε στο στόχο της πρώτης νίκης. Παραμένει η μια εκ των δύο ομάδων του πρωταθλήματος χωρίς «τρίποντο» (η άλλη είναι η Κιλμάρνοκ), μετρώντας τέσσερις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Επιστρέφουν οι Τσέρνι (Τερματοφύλακας, 5,0), Σάμον (Επιθετικός, 5,0) και Έρσκιν (Επιθετικός, 6, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 για την Πάρτικ Θιστλ κόντρα στη Χαρτς.

Στατιστικό: Από πέντε σερί G/G έρχεται η Πάρτικ Θιστλ.