* Δεύτερος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, γνωστό και ως Carabao Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΪΝΣ ΝΤΟΝΣ (LEO)

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο ξεκίνημα. Το 1-0 επί της Τζίλιγχαμ ήρθε δίκαια, αλλά και με πολύ κόπο. Η ΜΚ Ντονς ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπεροχή της στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Σο. Ωστόσο χρειάστηκε και την βοήθεια της τύχης, αφού ο Ράιτ έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 88΄.

Στον προηγούμενο γύρο χρειάστηκε την διαδικασία της παράτασης για να ξεπεράσει το εκτός έδρας εμπόδιο της Φόρεστ Γκριν, την οποία και κέρδισε τελικά με 1-0. Πέρυσι αποκλείστηκε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης, χάνοντας στην διαδικασία των πέναλτι από την Ρέντινγκ.

Στατιστικό: Μετρά 5 συνεχόμενα 0-1 γκολ, στα τελευταία 5 παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Τζίλιγχαμ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το Μίλτον Κέινς Ντονς – Σουόνσι παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΣΟΥΟΝΣΙ (PRE)

Βαριά εντός έδρας ήττα για τη Σουόνσι από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-0, αν και τα 3 από τα 4 γκολ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.  Η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι με τον Τζόουνς στο 9΄, για να έρθει τελικά ο Μπαϊγί στο φινάλε του πρώτου μέρους να σπρώξει από κοντά στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, για το 0-1. Η Σουόνσι είχε μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη της και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Λουκάκου στο 81΄. Σχεδόν με την… σέντρα ο Πογκμπά έκανε το 0-3, ενώ στο 84΄ ο Μαρσιάλ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Απογοητευμένος ο κόουτς Κλεμέντ μετά το παιχνίδι, δήλωσε: «Στο τέλος πάντοτε παίρνεις ότι αξίζεις, αλλά το αποτέλεσμα του αγώνα είναι βαρύ για εμάς. Στο 79΄ το σκορ ήταν στο 1-0. Έκανα κάποιες αλλαγές, έβαλα επιθετικούς ποδοσφαιριστές, όμως γίναμε χάλια στην άμυνα και στο 2-0 ήμασταν πλέον ευάλωτοι. Πρέπει πάντα να πιστεύεις ότι είσαι μέσα στο παιχνίδι, όμως δώσαμε τη μπάλα στον αντίπαλο κι εκείνος είχε τη δύναμη να το τελειώσει. Τιμωρηθήκαμε από τις αντεπιθέσεις τους. Θα φροντίσω να μην αποτελέσει πλήγμα για την ψυχολογία των παικτών μου αυτό το ματς. Ήταν μια ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα, άλλωστε».

Πέρυσι έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο της διοργάνωσης, όταν και αποκλείστηκε από την Μάντσεστερ Σίτι, χάνοντας 2-1.

Στατιστικό: Προέρχεται από 5 συνεχόμενα N/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.