*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ίπσουιτς-Μίλτον Κέινς Ντονς 3-0.

ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΙΝΣ ΝΤΟΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με σκορ 5-2, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λέκο στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γουίντας στο 9’. Το 1-2 πέτυχε ο Έισα στο 24’ και το 2-2 ο Σμιθ με πέναλτι στο 54’. Το 3-2 έκανε ο Γκρέγκορι στο 64’ και το 4-2 ο Σμιθ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 74’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπάιερς στο 89’.

Το πάλεψε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο η Μίλτον Κέινς Ντονς, αλλά δεν τα κατάφερε στη συνέχεια. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα. Αυτό δεν την πτόησε και κατάφερε να προηγηθεί ξανά πριν το ημίωρο. Στην επανάληψη το γήπεδο «έγειρε» υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι αυτή τη φορά δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης, ανατρέποντας με άνεση το εις βάρος τους σκορ.

Να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα είναι ο στόχος της, όμως το έργο της αναμένεται πολύ δύσκολο σήμερα, καθώς φιλοξενεί ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου. Δεν πείθει με την εικόνα της στα τελευταία δύο ματς, με την άμυνά της να δείχνει πως έχει πάρα πολλά προβλήματα, τα οποία μοιάζει ανήμπορη να λύσει. Μεσοεπιθετικά είναι επικίνδυνη και μπορεί να δυσκολέψει κάθε αντίπαλο, όμως δεν τα καταφέρνει συχνά και αυτό της κοστίζει.

Μίλτον Κέινς Ντονς Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΙΠΣΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Φόρεστ Γκριν, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τσάπλιν στο 3’ και το 2-0 ο Μπρόαντχεντ στο 41’. Το 3-0 πέτυχε ο Τσάπλιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 60’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Λαντάπο στο 79’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Ίπσουιτς. Κυριάρχησε στο ματς από νωρίς και κατάφερε να πάρει από τα πρώτα κιόλας λεπτά προβάδισμα στο σκορ, διπλασιάζοντας πριν την ανάπαυλα τα τέρματά της. Στην επανάληψη δεν έριξε το ρυθμό της, βρίσκοντας και πάλι δίχτυα, «καθαρίζοντας» το τρίποντο. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους πιο αδύναμους φιλοξενούμενους.

Να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα ένα σερί νικών θέλει ιδανικά και μπορεί να ξεκινήσει από το σημερινό παιχνίδι, καθώς βρίσκει μπροστά της μια από τις χειρότερες αμυντικά ομάδες του πρωταθλήματος. Πήρε ψυχολογία μετά το ξέσπασμα και μια νίκη σήμερα μπορεί να τη βάλει ξανά στη μάχη για να βρεθεί στις πρώτες θέσεις που οδηγούν στην απευθείας άνοδο. Δεν έχει δείξει παρ’ όλα αυτά και το καλύτερο πρόσωπο στις τελευταίες εξόδους της, μετρώντας τέσσερις ισοπαλίες σε εφτά αγώνες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.