*3η αγωνιστική

*Η Λυών είναι αήττητη στις δέκα τελευταίες εντός έδρας συναντήσεις της με αντίπαλο την Τρουά (9-1-0), στις οκτώ νίκες μάλιστα πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Η μοναδική νίκη της Τρουά στην έδρα της Λυών χρονολογείται το μακρινό 1999.

*Μόνο νίκες μετράει η Λυών κόντρα στην Τρουά στις εννιά πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΥΩΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Αζαξιό. Προηγήθηκε με τον Τετέ στο 12’, διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Λακαζέτ στο 22’, αποβλήθηκε ο γκολκίπερ της στο 27’ και με πέναλτι η Αζαξιό μείωσε το σκορ σε 2-1 (31’). Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+4’).

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα η Λυών, καθώς το παιχνίδι με τη Λοριάν στη Βρετάνη αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου. Στην πρεμιέρα η Λυών μπορεί να έβγαλε αρκετό άγχος αλλά μπήκε με το δεξί στη σεζόν ξεπερνώντας έστω και δύσκολα με 2-1 το εμπόδιο της Αζαξιό εντός έδρας. Μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, απέκτησε νωρίς το προβάδισμα και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με πέναλτι. Στη συνέχεια, υπέπεσε σε πέναλτι – αποβολή, έβαλε ξανά στο κόλπο την αντίπαλο, αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο προτίμησε να διαχειριστεί το προβάδισμα της και κράτησε σχετικά εύκολα το 2-1 ως το φινάλε.

“Το πιο σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε. Χρειαζόμαστε ακόμη δουλειά για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε”, είπε ο κόουτς Μποζ. Ξεκινάει τη σεζόν με υψηλές βλέψεις, δύσκολα θα μπορέσει να κοντράρει την Παρί, αλλά τουλάχιστον η 2η θέση (όμιλοι Τσάμπιονς Λιγκ) είναι στις δυνατότητες της. Ησυχία στα μεταγραφικά, δεν πάει για άλλη κίνηση, προσπαθεί να “ξεφορτωθεί” κάποια συμβόλαια και ο χαφ Αουάρ παίρνει μεταγραφή στη Νότιγχαμ. Με τρεις αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο βασικός γκολκίπερ Άντονι Λόπες για την αποβολή του στην πρεμιέρα. Θα τον αντικαταστήσει κάτω απ’ τα γκολπόστ ο 35χρονος Ριού. Επιστρέφουν ο χαφ Κακερέ και οι εξτρέμ Φεβρ, Αντελαΐντ. Ήταν άρρωστος μέσα στην εβδομάδα ο δεξιός μπακ Γκούστo, αναμένεται κανονικά διαθέσιμος.

ΛΥΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 16/17 πρόσφατα παιχνίδια.

*Πέτυχε από δύο γκολ και πάνω στα 12/16 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΡΟΥΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από την Τουλούζ. Έμεινε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ στο 36’, δέχθηκε το 0-2 στο 54’, με την αντίπαλο να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο 85’.

Πληγώθηκε σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι από την άμυνα της γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την Τουλούζ. Είχε λιγότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της, από ένα αυτογκόλ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο δεν βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της και, εμφάνισε κενά στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε άψογα η αντίπαλος φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στην επικράτηση.

Δεύτερη διαδοχική ήττα και δεύτερη σερί “τριάρα”, είχε προηγηθεί στην πρεμιέρα το εκτός έδρας 3-2 απ’ τη Μονπελιέ, σε παιχνίδι που ισοφάρισε δύο φορές, διεκδίκησε τη νίκη, αλλά στο φινάλε ξέμεινε από δυνάμεις και έχασε και τον πόντο.

Στο επίκεντρο βρέθηκε ο κόουτς Μπρουνό Ιρλές, οι οπαδοί της ομάδας μετά τη λήξη του αγώνα ζήτησαν την παραίτηση του 47χρονου τεχνικού. “Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, έχει γίνει πλέον συνήθεια για μένα. Οι παίκτες ανέτρεψαν πέρσι δύο φορές δύσκολες καταστάσεις και πιστεύω πως μπορούν να το κάνουν και τρίτη φορά”. Ενωτικό μήνυμα έστειλε και ο πρόεδρος της ομάδας, “είναι λογικό να υπάρχει απογοήτευση, αλλά πρέπει να παραμείνουμε όλοι ενωμένοι, μόνο έτσι θα πάμε μπροστά”. Παραμένει τραυματίας ο στόπερ Κοντέ, νέα απώλεια ο δεξιός μπακ Μπρους.