15η αγωνιστική

*Αήττητη η Λυών στα 14 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας επικρατήσει στα 12/14.

*Η Τουλούζ δεν έχει επικρατήσει ποτέ στην έδρα της Λυών, έχοντας οκτώ ισοπαλίες και 16 ήττες σε 21 συνολικά επισκέψεις εκεί.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21′, δέχθηκε δεύτερο τέρμα τέσσερα λεπτά αργότερα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 55′.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Λυών, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λιλ (0-2 εντός) και Λανς (3-2 εκτός). Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του υπηρεσιακού Πιέρ Σατζ φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 3-0, στο μεταξύ τους εξ αναβολής ντέρμπι.

Για ακόμη μια φορά φέτος απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση της. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου και δεν έδειξε ικανή να αντιδράσει και να δείξει κάτι το αξιόλογο στη συνέχεια. Ο μόνος διακριθείς είναι ο Μορέιρα, που είχε κάποιες στιγμές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ από τη στιγμή που δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο ξεκίνημα της επανάληψης, κάπου εκεί το παράτησε.

Συνεχίζει έτσι να βρίσκεται στην ουρά της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις επτά βαθμούς μέχρι τώρα στην πορεία της. Εκτός έδρας η μοναδική νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς σε επτά εντός μετράει τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

“Ομάδες όπως η Τολούζ είναι αυτές με τις οποίες θα δώσουμε μάχη πλέον. Εάν φυσικά καταφέρουμε να έχουμε φυσικά μια διαφορετική προσέγγιση σε αυτά τα παιχνίδια. Το ότι παίζουμε στην έδρα μας δεν αλλάζει πολύ την προετοιμασίας. Αυτό που θα είναι θετικό για εμάς είναι να έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας. Στο χέρι μας είναι να τους πείσουμε και να είναι δίπλα μας”, δήλωσε ο κόουτς Σατζ.

Υπολογίζεται και πάλι ο Τολισό, ο οποίος από την Παρασκευή έχει επιστρέψει σε ρυθμό προπονήσεων.

Λυών Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Νταλίνγκα στο 72′, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και επτά παιχνίδια πρωταθλήματος η Τουλούζ, σε ένα σερί όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη Λοριάν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι την ανάπαυλα, με τις δυο πλευρές να είναι ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας αμφότερες από δυο καλές στιγμές. Η ίδια ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και ούσα πιο απαιτητική κατάφερε να φτάσει στο γκολ και να πάρει το προβάδισμα. Ενώ έδειχνε ότι θα το κρατήσει μέχρι το τελικό σφύριγμα, εν τέλει λύγισε στις καθυστερήσεις, δεχόμενη την ισοφάριση.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 13 συνολικά μέχρι τώρα και παραμένει έστω και οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από αυτή. Αγνοεί το διπλό στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της, με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, στις τέσσερις από αυτές δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Την ερχόμενη Πέμπτη (14/12), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη ΛΑΣΚ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ματς στο οποίο θα παίξει για δυο αποτελέσματα, έτσι ώστε να τερματίσει δεύτερη και να συνεχίσει στη διοργάνωση.