17η αγωνιστική

*Αήττητη η Λυών στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Ναντ, έχοντας επικρατήσει στα 4/6.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ζεφίνιο στο 85ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Λυών, μετά και το εντός 3-0 επί της Τουλούζ. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Πιέρ Σατζ φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1.

Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δέχθηκε αρκετή πίεση και φάσεις από την αντίπαλο της. Ωστόσο, είχε σε πολύ καλή βραδιά τον πορτιέρο Λόπες, που όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν, ενώ είχε σύμμαχο και το δοκάρι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Και αφού άντεξε στην πίεση, κόντρα στη ροή “έκλεψε” το διπλό με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Ανέβηκε έτσι βαθμολογικά, ωστόσο παραμένει χαμηλά ακόμη και καλείται να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, έτσι ώστε και να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

“Είναι μια ομάδα που χρειάζεται βαθμούς, για να φτιάξει και την ψυχολογία της, όπως και εμείς. Περιμένω έναν αγώνα που θα είναι πολύ κλειστός κατά διαστήματα, αλλά που θα μπορεί και να ανοίξει, ανάλογα με το ποιος θα σκοράρει”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Σατζ.

Λυών Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 49′ και οκτώ λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Από την πλευρά της, η Ναντ έρχεται από τη δεύτερη σερί της ήττα, μετά και το εκτός 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ υποδέχθηκε τη Μπρεστ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Μετά από ένα ισορροπημένο και με λίγες καλές στιγμές εκατέρωθεν, πρώτο ημίχρονο, η ίδια βρέθηκε πίσω από νωρίς, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Πριν προλάβει να το καταλάβει, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με το έργο της στην πορεία να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Παρότι είχε χρόνο στη διάθεση της, δεν κατάφερε να απειλήσει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Αυτή ήταν και η πέμπτη ήττα της στις επτά τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και παραμένει στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 18 βαθμούς στη μέχρι τώρα πορεία της. Ηττήθηκε στις 5/7 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και δυο νίκες, αν και έφυγε χωρίς βαθμό από τις τρεις πιο πρόσφατες.

Αν και αναφέρονται ως αμφίβολοι, οι Καστελετό, Κοκό και Ντάγκλας Αουγκούστο είναι κανονικά στην αποστολή για το αποψινό ντέρμπι. Την ίδια ώρα, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μεουπιγιού και Γκαναγκό, αλλά και ο τιμωρημένος Πιέρ-Γκαμπριέλ.