*Νοκ άουτ ημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ. Διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών στο “Ζοσέ Αλβαλάδε” της Λισαβόνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η Μπάγερν έχει σκοράρει 39 γκολ σε εννέα ματς φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ (πάνω από 4 μέσο όρο ανά παιχνίδι)!

*Αήττητη η Μπάγερν στα τελευταία τέσσερα ματς κόντρα στη Λυών ανεξαρτήτως έδρας, έρχεται από τρεις σερί νίκες, οι δύο τελευταίες στο πλαίσιο των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2009-2010 (1-0 εντός, 0-3 εκτός). Μετρά συνολικό ρεκόρ 4-2-2 κόντρα στη Λυών.

*5/8 μεταξύ τους 2-3 Goal μετρούν οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ.

*Στο 18-5-10 το ρεκόρ της Μπάγερν κόντρα σε ομάδες της Γαλλίας. Στο 13-6-12 το ρεκόρ της Λυών κόντρα σε ομάδες της Γερμανίας.

Λυών – Μπάγερν στην Stoiximan | 21+

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΛΥΩΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι η ομάδα που έχει εκμεταλλευτεί περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη την ιδιομορφία του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ. Απέκλεισε με το “σπαθί” της σε διπλά παιχνίδια τη Γιουβέντους, κάπου εκεί οι περισσότεροι θεώρησαν ότι “τρύπησε το ταβάνι” της. Ίσως αυτή να ήταν η αλήθεια σε διπλά ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο σ’ ένα 90λεπτο όλα είναι πιθανά κι αυτό αποδείχτηκε περίτρανα για ακόμη μια φορά. Εξαιρετική η προσέγγιση των “λυονέ”, έριξαν πάρα πολύ τρέξιμο κόντρα στους “πολίτες”, ανασταλτικά ήταν ανώτεροι από κάθε προσδοκία, χρειάστηκαν και τη βοήθεια της τύχης σε κάποιες στιγμές (ευκαιρία Ζεσούς στο 1-1 και η απίστευτη φάση του Στέρλινγκ στο 1-2).

Βρήκαν όλα τα γκολ στην αντεπίθεση, τα δύο τελευταία με τον Ντεμπελέ, που ήρθε απ’ τον πάγκο, το πρώτο έφερε μπόλικες διαμαρτυρίες για οφ-σάιντ. «Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου. Είχαμε άριστη τακτική προσέγγιση, ξέραμε ότι δεν ήμασταν φαβορί, όμως παίξαμε έξυπνα και με ομαδικό πνεύμα. Ο Ντεμπελέ στεναχωρήθηκε για το ότι δεν ήταν ενδεκάδα, όμως του είχα πει ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο στο ματς, όπως και έγινε. Πρέπει να τα περιμένεις όλα απ’ τις ομάδες του Γουαρδιόλα, όμως επικρατήσαμε στο τακτικό κομμάτι», είπε ο Γκαρσία.

Ο έμπειρος κόουτς οδήγησε τη Λυών για τέταρτη φορά σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δεύτερη για το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν έχει προκριθεί ποτέ σε τελικό. Στην προηγούμενη παρουσία της στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης της Γηραιάς Ηπείρου, αντιμετώπισε ξανά την Μπάγερν (2010) και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 0-4. Σε αγωνιστικό επίπεδο, δεν αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα, δεν αλλάζει το 3-5-2, έχει πιθανότητες για βασικός ο στράικερ Ντεμπελέ.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Κορνέ το 0-1 στο 24’, ισοφάρισε ο Ντε Μπράιν στο 69’, το 1-2 ο Ντεμπελέ στο 79’, το 1-3 ο ίδιος παίκτης στο 87’.

ΛΥΩΝ Στατιστικά

*G/G + Οver 2.5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan).

*Σκόραρε στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της για το Τσάμπιονς Λιγκ.

*Μετράει 5/9 2-3 Goal στο Τσάμπιονς Λιγκ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σκόρπισε τον τρόμο κόντρα στην Μπαρτσελόνα και έστειλε το μήνυμα ότι δικαιολογημένα θεωρείται το φαβορί για τον τίτλο. Η λέξη «εξευτέλισε» δεν είναι αρκετή για να περιγράψει αυτό που έκανε το βράδυ της Παρασκευής η Μπάγερν, το τελικό 8-2 μιλάει από μόνο του. Παρουσίασε το επιθετικό ρεπερτόριο της η ομάδα του Φλικ, που ουσιαστικά αντιμετώπισε πρόβλημα μόνο για μερικά λεπτά, η πρόκριση είχε κριθεί απ’ το πρώτο ημίχρονο (4-1). Έκανε ό,τι ήθελε, όπως ήθελε, όποτε ήθελε, απείλησε με όλους τους τρόπους, δε σταμάτησε να πιέζει και να αναζητά το γκολ.

Εξυπακούεται ότι έγραψε ιστορία, καθώς έγινε μόλις η πέμπτη ομάδα που σκοράρει 8 γκολ σε ματς του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στη βαρύτερη ήττα της ιστορίας της! «Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να βελτιώσουμε. Δε μένω στο παρελθόν, προφανώς ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση, όμως πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Είμαι σίγουρος για την ομάδα μου, έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, είμαι ήρεμος διότι ξέρω ότι είναι συγκεντρωμένοι στον στόχο τους. Όλα τα ματς ξεκινούν απ’ το 0-0, πρέπει να παίξουμε και κόντρα στη Λυών όπως το κάναμε με την Μπαρτσελόνα», είπε ο κόουτς Φλικ.

Έφερε την Μπάγερν ξανά στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 2018, έρχεται από τέσσερις σερί αποκλεισμούς στο συγκεκριμένο σημείο της διοργάνωσης (2014, 2015, 2016 και 2018). Τελευταία της πρόκριση το 2013, χρονιά που κατέκτησε το τρόπαιο. Είναι αήττητη στα τελευταία 28 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε τα τελευταία 19 (ρεκόρ για γερμανική ομάδα), έχει 31/34 νίκες στην εποχή Φλικ, με επιμέρους σκορ 112-26! Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Φλικ επεσήμανε ότι ο Παβάρ είναι διαθέσιμος, όχι όμως για την ενδεκάδα, έχει πιθανότητες για το αρχικό σχήμα ο Κομάν.

Προηγούμενο ματς: Περίπατος της Μπάγερν κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μίλερ το 0-1 στο 4’, ισοφάρισε η Μπάρτσα με αυτογκόλ του Αλάμπα, ακολούθησαν τρία γκολ από Πέρισιτς (21’), Γκνάμπρι (27’) και Μίλερ (31’) για το 1-4 του ημιχρόνου. Μείωσε η Μπαρτσελόνα με τον Σουάρες στο 57’, ωστόσο οι ασταμάτητοι Βαυαροί σκόραραν άλλες τέσσερις φορές με Κίμιχ (63’), Λεβαντόφσκι (82’) και Κοουτσίνιο (85’ και 89’) για το τελικό 8-2!

ΜΠΑΓΕΡΝ Στατιστικά

*Έρχεται από πέντε σερί Over 3.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Μετράει 9/9 νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ, τα 5/9 ματς συνοδεύτηκαν από Over 1.5 ημίχρονο.

*Έρχεται από 8/12 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ο Λεβαντόφσκι σκόραρε σε όλα τα ματς που συμμετείχε φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ (8), έχει 14 γκολ, τρία λιγότερα απ’ το ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο (17, τη σεζόν 2013-2014).