*36η αγωνιστική

*Over 2.5 ήρθαν οι 11/15 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Λυών 2-1

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κλερμόν. Προηγήθηκε με τον Λακαζέτ στο 22’, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 25’, δέχθηκε το 2-1 στο 65’. Η Λυών έχασε πέναλτι με τον Λακαζέτ στο 90’+6’.

Ήταν η ομάδα με το μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι, δεν το έδειξε σε καμία περίπτωση, έχασε στην Κλερμόν και το ευρωπαϊκό εισιτήριο απομακρύνεται. Μπήκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι, υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι άμεσα και δέχθηκε την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος, είδε την αντίπαλο ν’ ανατρέπει το σκορ, έτρεξε στη συνέχεια να φέρει το ματς στα ίσα, στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λακαζέτ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Μπλαν, είχαν προηγηθεί δύο νίκες κόντρα σε Στρασβούργο (1-2) και Μονπελιέ (5-4), παρέμεινε στην 7η θέση και είδε την διαφορά από την πεντάδα να μεγαλώνει στους τέσσερις πόντους. Απαραίτητη η επιστροφή στις νίκες, έτσι όπως διαμορφώθηκαν τα πράγματα, πρέπει να κάνει το 3/3 και να περιμένει τα αποτελέσματα των Λιλ, Ρεν για την έξοδο στην Ευρώπη.

Επανέρχονται ο στόπερ Μπόατενγκ και ο εξτρέμ Μπαρκολά, νοκ άουτ τέθηκε ο στόπερ Λόβρεν.

ΛΥΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 13/17 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα 14/17 τελευταία παιχνίδια.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λιλ.

Αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Λιλ και διατήρησε την ίδια απόσταση από την αντίπαλό της. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις εστίες, απείλησε μόνο μια φορά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ακίνδυνη, δεν έφταιξε ούτε μια ευκαιρία της προκοπής, κινδύνεψε σε τρεις περιπτώσεις και θα μπορούσε να μην πάρει τίποτα απ’ το ματς.

Δεν μπορεί να αποκτήσει σταθερότητα στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν η ομάδα του Κλεμάν, “τρέχει” ρεκόρ 2-2-2 στην τελευταία εξάδα αγώνων, διατήρησε το +5 από την 5η θέση, αλλά ακολουθούν παιχνίδια “φωτιά” (με Λυών απόψε και Ρεν την επόμενη αγωνιστική), έχει το πάνω χέρι για την 4η θέση και με νίκη απόψε στη Λυών την “κλειδώνει” (Europa League). Είναι πιο αποτελεσματική στα εκτός έδρας, μετράει δέκα διπλά σε 17 εξόδους της (10-5-2), μόνο σε μια έμεινε άσφαιρη.

Στο μεταξύ, διοίκηση και Κλεμάν φαίνεται πως δεν τα βρίσκουν στην ανανέωση του συμβολαίου και ο Βέλγος κόουτς αυτή τη στιγμή οδεύει προς την έξοδο.

Έχει στα υπόψιν της ενόψει του καλοκαιριού τον 19χρονο στόπερ Ντουκουρέ (Στρασβούργο).

Εξέτισαν ο στόπερ Μαριπάν και ο φορ/πρώτος σκόρερ Μπεν Γεντέρ, επανέρχεται και ο χαφ Καμαρα. Τραυματίας ο φορ Μποάντου.