*5ος όμιλος: Αταλάντα 3, Λυών 1, Απόλλων Λεμεσού 1, Έβερτον 0

*Η γαλλική ομάδα τρέχει ένα σερί 4 συνεχόμενων νικών στα ισάριθμα τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια στην έδρα της

*Για την Αταλάντα αυτό είναι το πρώτο εκτός έδρας ευρωπαϊκό της παιχνίδι από το 1991 μέχρι σήμερα

ΛΥΩΝ

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει με το δεξί στον όμιλο, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Απόλλωνα Λεμεσού στις καθυστερήσεις του αγώνα στην Κύπρο. Ύστερα από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, ο Ντεπάι στο 53΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λυών. Ωστόσο ο Σαρντινέρι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο ΓΣΠ.

Στο πρωτάθλημα έμεινε στο 3-3 με την Ντιζόν ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η Λυών προηγήθηκε με τον Φεκίρ στο 20΄ , αλλά 4 λεπτά μετά ο Σλιτί με πέναλτι έκανε το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μάλιστα το προβάδισμα στο 52΄ με τον Τσέκα που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σαφίκ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αουάρ στο 60΄ και πήραν το προβάδισμα 3 λεπτά μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίας. Τελικά στο 65΄ ο Γιαμπερέ από την ασίστ του Σλιτί, διαμόρφωσε και το τελικό 3-3. Έτσι μετά από 7 αγωνιστικές μετρά 12 βαθμούς με 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο κόουτς Ζενεζιό άφησε να εννοηθεί ότι θα προβεί σε κάποιες αλλαγές, ενώ τα προβλήματα είναι μόνο μακροχρόνια για τους «λυωνέ».

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 απέναντι στην Ντιζόν, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το Λυών – Αταλάντα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις της στον όμιλο, κερδίζοντας με το εμφατικό 3-0 την Έβερτον στην πρεμιέρα της. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ουσιαστικά το «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος. Ο Μασιέλο στο 27΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την Αταλάντα και ο Γκόμες στο 41΄ με άπιαστο σουτ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Κριστάντε διαμόρφωσε και το τελικό 3-0.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Φιορεντίνα, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις, σε ένα παιχνίδι που πάντως άξιζε να αποφύγει την ήττα. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Κιέζα στο 12΄, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι στο 62΄ με τον Γκόμες (απέκρουσε ο Σπορτιέλο). Τελικά η Αταλάντα βρήκε την ισοφάριση με μακρινό σουτ του Φρουλέ στις καθυστερήσεις του αγώνα και αφού πιο πριν ο Μπαμπακάρ μπερδεύτηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Μπερίσα. Έτσι μετά από 6 αγωνιστικές μετρά 8 βαθμούς με 2 νίκες, 2 ισοπαλία και 2 ήττες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο κόουτς Γκασπερίνι δεν μπορεί να υπολογίζει στον αμυντικό Τολόι λόγω τραυματισμού και δεν θα αλλάξει το αγαπημένο του 3-5-2.

Στατιστικό: Μετρά 6/7 G/G στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.