*35η αγωνιστική (προτελευταία)

*Στους προηγούμενους γύρους: Λωζάνη – Σιόν 1-1, Σιόν – Λωζάνη 2-0, Σιόν – Λωζάνη 1-0

*Under 2,5 στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΩΖΑΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Ζυρίχη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Κογιαλίπου (32′) και Κουκουρούζοβιτς (63′ πεν.), απάντησαν ισάριθμες οι Σισέι (56′) και Μαρκεζάνο (90+2′).

Λίγο έλειψε να φύγει με το “τρίποντο” από την έδρα της πρωταθλήτριας Ζυρίχης η Λωζάνη (2-2), παρά το γεγονός πως δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των αντιπάλων της, δέχτηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άντεξε στις καθυστερήσεις.

Χωρίς νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική έμεινε η Λωζάνη (0-2-2) που έχει ξεκινήσει τα σχέδια της για την επόμενη σεζόν στη χαμηλότερη κατηγορία της Ελβετίας. Παραμένει αήττητη σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές (2-2-0). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Αλακούτς, τραυματίας ο Τούρκες.

ΛΩΖΑΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG & over 3,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 20/21 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΙΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Λουκέρνη. Σκόραραν οι Σόργκιτς (44′), Σουλτζ (57′) και Ντρέγκερ (72′), προτού ο Γκργκιτς με πέναλτι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 86′.

Η Σιόν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, για άλλη μία φορά, γνωρίζοντας τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές σε αυτή από την Λουκέρνη (3-1) την προηγούμενη βδομάδα. Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την 9η θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ, βρίσκεται στο +1 από αυτή γεγονός που αναγάγει σε must win τις δύο μάχες που ακολουθούν με τις αδιάφορες Λωζάνη (εκτός) και Σερβέτ (εντός).

Σύμμαχό της αποτελεί η παράδοση στην αποψινή, καθώς μετρά οχτώ νίκες στις εννέα τελευταίες επισκέψεις της στο “Tuilière” (μία ισοπαλία). Στις επτά από αυτές κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν. Αμφίβολος ο Καβαρέ, από τραυματισμό ταλαιπωρούνται οι Μπεράρντι, Καμπάσι και Ουέσλι.