*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Η Λούτον δεν έχει χάσει ποτέ εντός από την Νιούπορτ, με πέντε νίκες σε οκτώ αγώνες.

ΛΟΥΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Λούτον έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Μπέρνλι, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Ποτς μόλις στο πέμπτο λεπτό, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Μπράουνχιλ στο 50’.

Η Λούτον αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Μπέρνλι, ένα αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, δεδομένου πώς η αντίπαλος της πέρυσι αγωνιζόταν στην Πρέμιερ Λιγκ! Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, παραμένοντας αήττητη δηλαδή, όμως και χωρίς νίκη στη φετινή σεζόν!

Πάντως παρά τον βαθμό που πήρε σε μία δύσκολη έδρα, ο σκόρερ της ομάδας, Ντάνι Ποτς, είπε πώς αν έβλεπε κάποιος τα πρόσωπα των παικτών της Λούτον στα αποδυτήρια, θα νόμιζε πώς ηττήθηκαν με 4-0, τόσο απογοητευμένοι ήταν που δεν κέρδισαν!

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες μέσοι Γουάτσον, Ονιεντίμα.

Λούτον Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5, 4/8 σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

*Εχει 6/8 αγώνες με 2-3 γκολ σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια.

ΝΙΟΥΠΟΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Γουόλσολ, με τον γκολκίπερ της να μην κάνει ούτε απόκρουση! Αλλά δέχθηκε ένα αυτογκόλ από τον Ντιμιτρίου στο 63ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, χωρίς να εκμεταλλευτεί και την αριθμητική της υπεροχή για περίπου 10 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.

Η Νιούπορτ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Γουόλσολ, με τον πρώην προπονητή της, Μάικ Φλιν, να την «πληγώνει», με τους οπαδούς της να μην του επιφυλάσσουν και την καλύτερη δυνατή υποδοχή!

Αυτή ήταν η πρώτη της φετινή ήττα, αναζητώντας ακόμη την πρώτη της νίκη στη σεζόν, αφού έφερε ισοπαλία στον αγώνα της στην πρεμιέρα, μακριά από την έδρα της, ενώ και στα δύο παιχνίδια βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεχόμενη πρώτη γκολ.

Οι αμυντικοί Κλαρκ, Φαρκούχαρσον έχουν κάποιες ενοχλήσεις και θα λείψουν και απόψε.