*Αναμέτρηση για τον 4ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

ΛΟΥΤΟΝ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Λούτον κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Γουίγκαν, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, με τον Κόρνικ να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ φάνηκε να «καθαρίζει» τον αγώνα με το δεύτερο τέρμα που πέτυχε με τον Αντεμπάγιο στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Λούτον κέρδισε και στο πρωτάθλημα με 0-2 εκτός έδρας την Γουίγκαν, τέσσερις μέρες αφού είχε κερδίσει στο ίδιο γήπεδο για τον θεσμό στον οποίο αγωνίζεται σήμερα. Πάντως στην έδρα της φέτος δεν είναι εξαιρετικά αποτελεσματική, με μόλις τρεις νίκες σε 15 παιχνίδια εκεί! Βέβαια έχει οκτώ ισοπαλίες, ενώ έχασε τον πιο πρόσφατο, με αυτήν να είναι η πρώτη της ήττα έπειτα από εννιά παιχνίδια στα οποία είχε έξι ισοπαλίες.

Είναι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες, μία εκ των οποίων στην έκτη και τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο. Και μάλιστα έχει και αγώνα λιγότερο από αυτήν.

Τραυματίες είναι οι Σι (ΤΕ), Μπράντλι (ΑΜ), Ονιεντίνμα (ΕΠ), Λάνσμπουρι (ΜΕ).

Λούτον Στατιστικά

*Εχει 9/10 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/15 G/G εντός έδρας

*Εχει 8/15 under 2,5 εντός έδρας

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι ηττήθηκε με 5-0 εκτός έδρας από την Σουίντον, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αποβολή παίκτη της στο 34ο λεπτό. Βέβαια είχε βρεθεί ήδη πίσω στο σκορ, με τέρμα του Οστιν στο 25’, με τα άλλα τέσσερα γκολ να επιτυγχάνονται στο δεύτερο ημίχρονο από τους Λαβινιέ (62’), Γουίλιαμς (66’), Ντάρσι (78’), Καν (88’).

Η Γκρίμσμπι δεν είχε την ευκαιρία να ξεπεράσει την πολύ «βαριά» ήττα με 5-0 εκτός έδρας από την Σουίντον, στην οποία μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε η αποβολή ποδοσφαιριστή της όσο το σκορ ήταν στο 1-0, αφού αναβλήθηκαν τα τελευταία παιχνίδια της, έχοντας να αγωνιστεί δύο εβδομάδες! Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από δύο σερί νίκες που είχε πετύχει στο γήπεδό της, αλλά μακριά από αυτό έχει τρεις συνεχόμενες ήττες, πέντε σερί στο πρωτάθλημα!

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, απέχοντας ελάχιστα πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +10 συγκεκριμένα, από αυτήν, απ’ ότι είναι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -11 από αυτήν.

Συνεχίζει να είναι εκτός ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Τέιλορ και ο πιο πρόσφατα χτυπημένος αμυντικός Κρόπερ, ενώ τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Αμος. Και δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι επιθετικοί ΜακΑτι, Ο’ Νιλ.