*Η Άντβερπ συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους

Λουντογκόρετς – Άντβερπ στο Pamestoixima.gr Advertisement

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λουντογκόρετς πραγματοποιεί πολύ καλή πορεία στο πρώτο μισό της σεζόν στο πρωτάθλημα, αφού είναι κοντά στην κορυφή. Απώλεσε δύο βαθμούς στο προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Τσάρσκο Σέλο (1-1) εντός έδρας, γιατί δε φρόντισε να “καθαρίσει” τη νίκη με ένα δεύτερο τέρμα νωρίτερα στον αγώνα. Έτσι, έμεινε πίσω κατά δύο πόντους από την πρωτοπόρο της λίγκας Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και μπορεί να ανακτήσει την κορυφή.

“Η επίθεση της Άντβερπ δε θα είναι λιγότερο δυνατή εξαιτίας της απουσίας του Μποκανί”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο αρχηγός της βουλγαρικής ομάδας, Κόσμιν Μότι ενόψει της πρεμιέρας των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ο προπονητής της Λουντογκόρετς, Πάβελ Βρμπα δε μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του βασικού μέσου Τσιμπότα, ο οποίος διαγνώσθηκε θετικός στον ιό Covid-19 την προηγούμενη εβδομάδα και είναι σε καραντίνα. Αμφίβολος ο ακραίος αμυντικός Νεντιάλκοφ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην Τσάρσκο Σέλο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, εντός έδρας. Πήρε προβάδισμα στο 28’ με την εκτέλεση πέναλτι από τον Ιγίνιο Μαρίν και κρατούσε το υπέρ της σκορ έως τις καθυστερήσεις του αγώνα. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπαλτάνοφ για το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ Στατιστικά

*3 σερί με under 2.5 (δες το στο pamestoixima.gr)

*4/6 ματς τελευταία έληξαν με “2-3” γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Άντβερπ έχει ανεβάσει την απόδοσή της το τελευταίο διάστημα στο πρωτάθλημα και πλησιάζει στην κορυφή. Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ (1-3) παρότι χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Ιβάν Λέκο, τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς που δεν έχει υποστεί ήττα. Είναι προ των πυλών της πρώτης τετράδας και των πλέι οφ πρωταθλήματος και στο -2 από την κορυφή με αρκετές ομάδες να είναι κοντά στη βαθμολογία. Ο Κροάτης τεχνικός έχει αρκετά προβλήματα απουσιών ενόψει της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων.

“Δεν ξέρω καν ποιους παίκτες θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω στον επόμενο αγώνα”, είπε φανερά προβληματισμένος λόγω των πρόσφατων κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα. Ο νεοφερμένος αμυντικός Ζορντάν Λουκάκου και ο Σεκ είναι σε καραντίνα, όπως και Ντε Σαρ, Κόοπμαν, με τον δεύτερο να είναι και τραυματίας. Πολύ μεγάλη απώλεια επίσης, ο φορ Μποκανί που κουβαλά τιμωρία από τα προκριματικά πέρυσι. Τραυματίστηκε και δεν είναι διαθέσιμος τέλος, ο επιθετικός Νσίμπα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 1-3 της Ζούλτε Βάρεγκεμ εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Ντομπέ στο 7’ και το ημίχρονο έληξε 1-0. Στο 57’ ο Αρούν ισοφάρισε και στο 64’ ο Χόνγκλα ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Άντβερπ. Στις καθυστερήσεις ο Μπεναβέντε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.