*Παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική του 1ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.

*Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου στη φάση των «32».

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (Βουλγαρία, No59)

Η Λουντογκόρετς κέρδισε με 1-4 εκτός έδρας την Ετάρ, σε έναν αγώνα που «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε δύο γκολ στο 21’ (από τον Κεσερού) και στο 25’ (από τον Μαρσελίνιο) και παρότι η αντίπαλος της μείωσε στο 36’ με τον Μανέ, σκόραρε και τρίτο τέρμα στο 38ο λεπτό, ενώ το τέταρτο γκολ ήρθε στο 54’, αμφότερα από τον Κεσερού. Αυτή ήταν η 14η νίκη της στα 20 τελευταία παιχνίδια, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα, από τις Ζυρίχη, Λεβερκούζεν στη φάση των ομίλων. Είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος της Βουλγαρίας, σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από τη δεύτερη θέση.

Η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας μοιάζει να την έχει αφήσει ανεπηρέαστη, άλλωστε στον πάγκο βρίσκεται ο βοηθός του προηγούμενου τεχνικού, καθώς παραμένει αήττητη με αυτόν σε τέσσερα παιχνίδια, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες. O Βούλγαρος Αντονι Ζντράφκοφ, που είναι πλέον ο προπονητής της, στις δηλώσεις του ενόψει της σημερινής αναμέτρησης ξεκαθάρισε πως παρόλο που θεωρούν την αντίπαλο τους μία αρκετά καλή ομάδα, ταυτόχρονας νιώθει πως η δική του είναι καλύτερη και αν παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητες της, τότε μπορεί να πάρει τη νίκη.

Δεν έχει κάποιο νεότερο σημαντικό πρόβλημα να αντιμετωπίσει, λείπουν καιρό οι Ανισέτ (μέσος), Στογιάνοφ (τερματοφύλακας), αλλά αναμένεται να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Λουντογκόρετς κέρδισε με 1-4 εκτός έδρας την Ετάρ για το πρωτάθλημα Βουλγαρίας.

Στατιστικό: Εχει 12/13 G/G στα τελευταία της παιχνίδια.

To Λουντογκόρετς – ΑΕΚ παίζει στο Pamestoixima.gr Advertisement

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Κύπρος, Νο211)

H AEK πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της μεσοεπιθετικά, όποιες ευκαιρίες έκανε ήρθαν μετά από στατικές φάσεις, δέχθηκε ένα γκολ από λάθος του γκολκίπερ της στο 49ο λεπτό από τον Χουρτάδο και έχασε για πρώτη φορά φέτος στην Κύπρο, με 0-1 εντός έδρας από την ΑΕ Λεμέσου. Πλέον έμεινε στο -9 από την κορυφή του πρωταθλήματος, αν και έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Ο Βάσκος τεχνικός της, Αντονι Ιραόλα είπε πως αν σε όλα τα παιχνίδια το πρώτο γκολ είναι σημαντικό, στη σημερινή αναμέτρηση αυτό ισχύει διπλά, αφού η αντίπαλος τους είναι πολύ δυνατή στις αντεπιθέσεις και στο τρανσίσιον από την άμυνα στην επίθεση. Επομένως αν δεν σκοράρουν πρώτοι και δεχθούν γκολ, θα έχουν πάρα πολύ προβλήματα. Από εκεί και πέρα σχετικά με την ενδεκάδα που θα παρατάξει, είπε πως όσοι παίκτες είναι στην αποστολή είναι διαθέσιμοι για να αγωνιστούν, αλλά δεν σκοπεύει να αποκαλύψει τα πλάνα του.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Αντωνιάδης (ΑΜ), Κάσες (ΜΕ), Τόμας (ΜΕ), ενώ ο μέσος Λαμπάν δεν έχει δηλωθεί στη λίστα του Γιουρόπα Λιγκ και δεν είναι διαθέσιμος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η ΑΕΚ Λάρνακας έχασε με 0-1 εντός έδρας από την ΑΕ Λεμεσού για το πρωτάθλημα Κύπρου.

Στατιστικό: Εχει έξι σερί G/G εκτός έδρας.