*4η αγωνιστική

*GG στα 12/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελβετίας

ΛΟΥΚΕΡΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από τη Χιμπέρνιαν. Ο Νιούελ άνοιξε το σκορ στο 46′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μπέκα δέκα λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Βέντε (72′) και Ομπιτά (90′).

Δύσκολο έργο θα έχει η Λουκέρνη για πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, μετά τη μεσοβδόμαδη ήττα στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Μετά από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο πήρε την κατοχή μπάλας κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 79′, όταν ο Ντορν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ. Αξίζει να σημειώσουμε πως ένα λεπτό νωρίτερα είχαν δοκάρι οι γηπεδούχοι.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη στη “Swissporarena”, στην οποία η Λουκέρνη υποδέχεται σήμερα την πρωταθλήτρια Γιουνγκ Μπόις. Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Φεβρουάριο 2020 για να βρούμε την τελευταία νίκη επί αυτής στο εν λόγω γήπεδο (2-0). Έκτοτε σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (5-2) της Βίντερτουρ. Οι Γκανβουλά (3′) και Μοντέιρο (7′) σκόραραν για τους γηπεδούχους, μείωσε ο Μπαλέ στο 38′. Το 4-1 έκαναν οι Ρίντερ (45+1′) και Ίτεν (50′). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με Λτάιεφ (78′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νσαμέ (90′).

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Γιουνγκ Μπόις με αντίπαλο τη Βίντερτουρ στη Βέρνη. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν στα καρέ τους πετυχαίνοντας πέντε γκολ, φτάνοντας παράλληλα τα εννέα σε τρεις αγωνιστικές. Παράλληλα δεν κατάφερε να κρατήσει σε καμία ανέπαφη εστία (πέντε γκολ).

Με τον αέρα του φαβορί ταξιδεύουν στην έδρα της Λουκέρνης οι “κιτρινόμαυροι”, στις 14 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, παραμένουν αήττητοι (8-6-0). Γνώρισαν μόλις μία ήττα σε 19 (έντεκα νίκες, επτά ισοπαλίες).