*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μάλαγα – Λούγκο 3-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΛΟΥΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Οβιέδο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Τσάβι Τόρες στο 33′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 63′. Πέντε λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Γκούι.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και 15 αναμετρήσεις η Πονφεραντίνα, σε ένα σερί όπου και μετράει έξι ισοπαλίες και εννέα ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ινίγο Βέλεθ φιλοξενήθηκε από την Οβιέδο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και έστω και προσωρινά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο δεν ήταν αρκετό, καθώς δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, ενώ από τη στιγμή που έμεινε και με δέκα παίκτες, το παράτησε.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -14 από τη ζώνη παραμονής. Χωρίς νίκη στα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια μπροστά στο κοινό της (0-5-2). Εκτίει τιμωρία ο Γκέδες, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο, δεν είναι έτοιμος ο Χουάνπε, παρότι μπήκε σε ρυθμό προπονήσεων.

Λούγκο Στατιστικά

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΛΑΓΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Καρταχένα, για το πρωτάθλημα. Ο Σαβαρία σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο 21ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα η Μάλαγα, μετά και από εκείνη στην έδρα της Βιγιαρεάλ Β (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σέρχιο Πελισέρ υποδέχθηκε την Καρταχένα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, βρήκε όμως δίχτυα κόντρα στη ροή και στην πορεία έπαιξε φουλ άμυνα, αντέχοντας στην πίεση των φιλοξενούμενων μέχρι το φινάλε.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να αποφύγει τα χειρότερα, ούσα πλέον στο -5 από τη ζώνη της σωτηρίας. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις 16 τελευταίες εξόδους της στην κατηγορία, έχοντας ακόμη πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες. Εκτίτι τιμωρία ο αναπληρωματικός πορτιέρο Μανόλο Ρέινα, εκτός και οι Λάγο Τζούνιορ και Λουίς Μουνιόθ.