*Σε προηγούμενους γύρους: Λουγκάνο – Βασιλεία 1-3, Βασιλεία – Λουγκάνο 0-1

*Στο Κύπελλο: Βασιλεία – Λουγκάνο 3-4 πεν. (2-2 κ.δ. και παρ.)

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΟΥΓΚΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Λωζάνης Ουσί. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ντουμπιά (76′), Σέλαρ (79′) και Πρζιμπίλκο (86′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νταμασκάν με πέναλτι στο 90′. Με δέκα αγωνίζονταν η Λωζάνη Ουσί από το 44′ (Ντιακιτέ).

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Λουγκάνο στην έδρα της Λωζάνης Ουσί κάνοντας, παράλληλα, το 5Χ5 στη Σούπερ Λιγκ. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο.

Η εν λόγω νίκη, σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ζυρίχης στην έδρα της σημερινής αντιπάλου της, της επέτρεψε να ξεφύγει στο +5 από την 4η θέση, τέσσερις στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές η Λουγκάνο ηττήθηκε μόνο από τη Σερβέτ (2-1 εκτός), στις υπόλοιπες σημείωσε επτά νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΛΟΥΓΚΑΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Πέτυχε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Ζυρίχη. Ο Καμπέρι στο 6′ άνοιξε το σκορ, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Αβντουλάχου (27′) και Καντέ (39′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόντε στο 54′.

Έκανε γκολ τις δύο ευκαιρίες εντός έδρας που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο με τη Ζυρίχη, ανατρέποντας παράλληλα τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί με το καλημέρα. Μοιρασμένο από πλευράς κατοχής το δεύτερο, δέχτηκε γκολ στη μοναδική on target ευκαιρία των φιλοξενούμενων, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Χωρίς νίκη η Βασιλεία σε πέντε αναμετρήσεις (0-3-2), σήμερα θέλει να πάρει εκδίκηση από την άκρως φορμαρισμένη Λουγκάνο για τον αποκλεισμό της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελβετίας. Στις επτά τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, πανηγύρισε μόλις μία νίκη (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες): Στις 7 Δεκεμβρίου 2023 (3-1 εκτός).