* 13η αγωνιστική.

* Χωρίς ήττα στα 8 τελευταία μεταξύ τους η Μιγιονάριος, κέρδισε τα 5, τα 3 εντός.

* Η Μιγιονάριος πέτυχε πρώτη γκολ στις 6/7 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Κλάσικο της χώρας με σημαντική αντιπαλότητα.

ΜΙΓΙΟΝΑΡΙΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εκτός με την Ενβιγάδο με 1-1. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντίας (14’), ισοφάρισε με τον Μακάλιστερ Σίλβα (40’). Στην επανάληψη είχε ακυρωθέν γκολ μέσω VAR.

Πήρε έστω έναν βαθμό μετά από καιρό. Δεν ήταν το αποτέλεσμα που ήθελε απέναντι στη σαφώς κατώτερη από πλευράς ποιότητας, Ενβιγάδο, δεν έκανε όμως και πολλά για να πάρει κάτι περισσότερο, στο δεύτερο μέρος πέρα από το ακυρωθέν γκολ δεν έκανε σχεδόν τίποτα.

Παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, σε σημείο να κινδυνεύει να χάσει τα πλέι οφ. Ακόμα έχει πιθανότητες να προλάβει, για να συμβεί αυτό όμως θα πρέπει να επιστρέψει άμεσα στις νίκες, αψηφώντας τα πολλά προβλήματα απουσιών που αντιμετωπίζει.

Νέες απώλειες οι απόντες με τις εθνικές τους, ο γκολκίπερ Μοντέρο με την Κολομβία και ο στόπερ Βάργκας με την Κόστα Ρίκα. Επιστρέφει ο φορ Γιορδάνα.

Μιγιονάριος Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 6 τελευταία, έσπασε σερί ηττών στο τελευταίο με την Ενβιγάδο.

* Στα 12 τελευταία μετράει 10 under 2,5, τα 8 με N/G.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Πατριότας με 0-1 εντός από το γκολ του Αλαρκόν στο 37’. Από το 22′ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του χαφ Καμπέσας, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο φορ Κόρδοβα έχασε πέναλτι.

Το κατάφερε και αυτό, έχασε από την ομάδα που δεν έπρεπε με τίποτα να χάσει και μάλιστα στην έδρα της. Εκτός του ότι η Πατριότας είναι πολύ κατώτερη ποιοτικά, είναι και μια από τις ομάδες που δεν πρέπει να τη φτάσει σε μέσο όρο στην ειδική βαθμολογία και με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα της έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει επικίνδυνα.

Παραιτήθηκε ο κόουτς Χάιμε Ντε Λα Πάβα αφού δεν τον σήκωνε άλλο το κλίμα, παραίτηση είχαμε και στη διοίκηση, όπου αποχώρησε ένα από τα μέλη, ο Χάρολντ Λοσάδα. Σε αναζήτηση τεχνικού το εναπομείναν διοικητικό συμβούλιο, μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης ανέλαβε υπηρεσιακός ο Ερνάντο Πατίνιο.

Τιμωρημένος ο χαφ Καμπέσας, έξω και ο εξτρέμ Καστίγιο λόγω τραυματισμού. Επαναφέρει ο Πατίνιο τους βασικούς που είχε αφήσει εκτός στο προηγούμενο ο Ντε Λα Πάβα, εξαιρέσεις οι Καμάργκο και Βιγέγας.