25η αγωνιστική

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο τη Λοριάν.

*Η Λοριάν έχει κερδίσει μόλις 1 από τα τελευταία 5 παιχνίδια στα οποία έχει υποδεχτεί την Οσέρ.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στην Αζαξιό, για την περασμένη αγωνιστική. Πήρε με το καλημέρα το προβάδισμα, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιένγκ στο 6ο λεπτό. Μέτριο ποιοτικά το 1ο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Κατάφερε όμως να βρει και δεύτερο γκολ σε κρίσιμο χρονικό σημείο, κάνοντας το 2-0 στο 44′. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και “κλείδωσε” τη νίκη με γκολ του Πονσό στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με το 3-0 να μένει μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες για το σύνολο του Λε Μπρι μετά από τρεις αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την προνομιούχο πρώτη πεντάδα, με παιχνίδι λιγότερο από τη Λιλ. Εντός έδρας είναι αήττητη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της (2-2-0), κρατώντας μάλιστα ανέπαφη την εστία της στα δύο πιο πρόσφατα. Σε 12 παιχνίδια της στο  “Stade du Moustoir” για το πρωτάθλημα έχουν σημειωθει κατά μέσο όρο 2.75 γκολ ανά αγώνα.

Σταθερά εκτός οι Εμβογκό, Ινοσέντ και Λαπόρτ.

ΛΟΡΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

*G/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λυών, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες, έμεινε πίσω στο σκορ με 0-1 στο 24′. Αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους με το ξεκίνημα του β’ μέρους, φτάνοντας στην ανατροπή μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά! Ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 51′, για να κάνει το 2-1 στο 53ο λεπτό, με γκολ του Τζουμπάλ. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τη Λυών να παρουσιάζει κακό πρόσωπο. Έτσι, το 2-1 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Πελισιέ πήρε το πρώτο της τρίποντο μετά από δέκα αγωνιστικές, με την προηγούμενη νίκη της να έρχεται στις 30/10! Βρίσκεται στη 18η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από τη σωτηρία, με παιχνίδι λιγότερο από τη 16η Μπρεστ. Κάκιστη η εκτός έδρας παρουσία της στο πρωτάθλημα, μετράει μόλις 1 νίκη σε 12 παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της, με την εστία της να έχει παραβιαστεί 28 φορές σε αυτή τη δωδεκάδα αγώνων.

Εκτός παραμένουν οι Πελενάρ, Οβούσου και Ζανβιέ.