13η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 69ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Λοριάν, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, με την ίδια να είναι πιο παθητική στον αγωνιστικό χώρο. Δέχθηκε αρκετή πίεση σε όλη τη διάρκεια και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας έκανε πέναλτι, από το οποίο προήλθε και το μοναδικό τέρμα του ματς.

Σα να μην έφτανε αυτό, έμεινε “άσφαιρη” για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, έχοντας προηγηθεί η ήττα με 1-0 από τη Ρεμς και η “λευκή” ισοπαλία με τη Λανς. Μετά και από αυτή τη νέα της αποτυχία, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από τις Κλερμόν και Λυών. Αποδίδει καλύτερα στην έδρα της, εκεί όπου πήρε τους 9/11 βαθμούς της, μέχρι τώρα, έχοντας μια ήττα σε έξι αντίστοιχα ματς (2-3-1).

Στα θετικά για τον κόουτς Λε Μπρι, η επιστροφή στην αποστολή για τους Μπέντζαμιν Μεντί και Τιεμουέ Μπακαγιόκο, έχοντας ξεπεράσει αμφότεροι τον τραυματισμό που είχαν.

Λοριάν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φαν Ντεν Κέρκχοφ στο τρίτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 12′, εν τέλει βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Ελισόρ (28′) και Ασορό (85′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μετς, μετά από έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Ναντ, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Είχε πολύ πιο ουσιαστικές ευκαιρίες, τις οποίες αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο, εκμεταλλευόμενη και τα κενά στην αντίπαλη άμυνα. Δεν πτοήθηκε από την προσωρινή ισοφάριση της αντιπάλου της, ενώ είχε και ένα δοκάρι σε μακρινό σουτ του Ζαν Ζακ, στο δεύτερο ημίχρονο.

Τρίτο σερί ματς που παραμένει αήττητη, έχοντας προηγηθεί οι δυο ισοπαλίες με Χάβρη (0-0 εντός) και Λυών (1-1 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους 13 βαθμούς. Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, μετά και την επιστροφή στην κατηγορία. Απέσπασε ένα βαθμό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της.

Στη διάθεση του Ρουμάνου τεχνικού τέθηκαν και πάλι οι Χαμπίμπ Μαϊγκά και Σεΐκ Σαμπαλί, που έχουν αναρρώσει πλήρως, καθώς και ο Ζοσέφ Εντουκιντί.