3η αγωνιστική

*Η Λοριάν επικράτησε και στα δυο τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Λιλ, αμφότερα με 2-1.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νις, για το πρωτάθλημα. Αν και βρέθηκε πίσω στο 64′, ισοφάρισε στο 77′ με τον Ντουκουρέ.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε και πάλι η Λοριάν, μετά το εκτός 0-0 με την Παρί Σεν Ζερμέν, στην πρεμιέρα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρις υποδέχθηκε τη Νις, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Αρκετά κακό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο πλευρές, παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο. Η ίδια τα χρειάστηκε αρκετά μετά την ανάπαυλα, ωστόσο ο πορτιέρο Εμβονγκό την κράτησε αρκετές φορές ζωντανή, όχι όμως και στη φάση του γκολ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Δέχθηκε ακόμη περισσότερη πίεση στη συνέχεια, ωστόσο κόντρα στη ροή κατάφερε να ισοφαρίσει και να αποφύγει τα χειρότερα από το πουθενά.

“Η Νις ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Είχε αρκετά οργανωμένες επιθέσεις και βρήκε χώρους. Υποφέραμε αρκετά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Βοήθησαν όμως οι αλλαγές και φτάσαμε στην ισοφάριση. Δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο ειπθυμητό επίπεδο και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο”, δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός.

Αρκετά γεμάτο το απουσιολόγιο του Λε Μπρις, καθώς εκτός αποστολής βρίσκονται οι τραυματίες Μπαμπά Ντιένγκ, Αϊγκιούν Τοσίν, Κουεντέν Μπουασγκάρ, Αϊμά Καρί, Ιγκόρ Σίλβα και Μπέντζαμιν Μεντί.

Λοριάν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ριέκα, για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 24ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Ζεγκρόβα (43′) και Γιορό (89′).

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ κατάφερε να αποκτήσει η Λιλ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε τη Ριέκα, στο πρώτο μεταξύ τους για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, της οποίας και επικράτησε δύσκολα με 2-1.

Μπορεί να διαθέτει περισσότερη ποιότητα στο ρόστερ της, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση των Κροατών. Ξεκίνησε αρνητικά το παιχνίδι και στα μέσα του ημιχρόνου βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ. Της έλλειπε η φαντασία μέχρι την ανάπαυλα και δεν απείλησε ιδιαίτερα, με εξαίρεση προς το φινάλε όταν και ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκε πιο αποφασισμένη, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και παρότι τα βρήκε σκούρα, εν τέλει έφτασε στην ανατροπή με γκολ στο φινάλε.

Εντός συνόρων τώρα, ξεκίνησε με ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Νις, για να ακολουθήσει η νίκη 2-0 επί της Ναντ. “Είναι δύσκολο αλλά είναι αυτό που θέλουμε να παίξουμε στο Κόνφερενς Λιγκ. Αυτό που το κάνει δύσκολο είναι ότι δεν υπάρχει αρκετός χρόνος προετοιμασίας για τα παιχνίδια, αλλά και για ξεκούραση. Είχαμε μόλις 48 ώρες για να ετοιμαστούμε για το σημερινό παιχνίδι. Έχουμε όμως επιπλέον λύσεις, καθώς αρκετοί παίκτες είναι έτοιμοι να αγωνιστούν”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Για πρώτη φορά φέτος, βρίσκεται στην αποστολή ο αμυντικός Σαμουέλ Ουμτιτί, ενώ υπολογίζεται και ο Μπαφοντέ Ντιακιτέ, παρότι παραμένει άγνωστο εάν είναι έτοιμος να βγάλει 90λεπτο. Εκτος μάχης είναι οι τραυματίες Τιάγκο Τζαλό και Άνταμ Ουνάς, ενώ εκτίει τιμωρία ο Αλεξσάντρο.