24η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 6 επίσημες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λοριάν δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία έξι εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Αζαξιό (4-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ναντ, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με αρκετές καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν κατάφερε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων και το πλήρωσε. Η Ναντ άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό, με γκολ του Μήλας. Μέτρια τα πράγματα στη συνέχεια, αμφότερες απείλησαν ελάχιστα, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για τη Λοριάν (0-1-3), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα των πρώτων μηνών της σεζόν. Έχει υποχωρήσει στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από τις ευρωπαϊκές θέσεις και την 5η Λιλ. Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με over2.5+g/g.

Σταθερά εκτός οι Εμβογκό, Λαπόρτ και Ινοσέντ.

ΛΟΡΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα τελευταία 3 παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Νις, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε με το καλημέρα πίσω στο σκορ (1-0 στο 3′), σε ένα 1ο ημίχρονο όπου είχε παθητικό ρόλο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Παρόμοια εικόνα και στο β’ μέρος, δεν απείλησε ιδιαίτερα, με τη Νις να “κλειδώνει” τη νίκη στο 69ο λεπτό, με πανέμορφο πλασέ του Μπραχίμι. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 90′, με εξωπραγματικό σουτ από τη γωνία της περιοχής.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Αζαξιό στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Βρίσκεται στη 18η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από τη σωτηρία και 16η Μπρεστ. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στη Ligue 1, με τις δύο από αυτές να συνοδεύονται από n/g. Δυσκολεύεται επιθετικά, μακριά από το γήπεδο της έχει σημειώσει μόλις 11 γκολ σε 12 αγώνες.

Ξανά γεμάτο το απουσιολόγιο της. Εκτός οι Κονέ, Κουταντέρ,  Σπαντανούντα, Τουζγκάρ, Μπελάιλι και Μανγκανί. Τιμωρημένοι οι Ντιαλό και Ελ Ιντρίσι.