17η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Λοκομοτίβ Πλόβντιβ 4-1

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΠΛΟΒΝΤΙΒ

Στην ανωτερότητα της Λουντογκόρετς υποκλίθηκε την περασμένη αγωνιστική η Λοκομοτίβ, γνωρίζοντας την ήττα με κατεβασμένα τα χέρια 3-0 στο Πλόβντιβ. Όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, που τη βρήκε να χάνει 2-0 (14’, 17’), δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση στην επανάληψη, έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 66’, για να δεχθεί το 0-3 στις καθυστερήσεις (91’).

Δεύτερη διαδοχική «καθαρή» ήττα για τη Λοκομοτίβ μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από τη Λέφσκι Σόφιας (1-0). Βγάζει δύσκολο πρόγραμμα, υπάρχει πάντως πίστη στο στρατόπεδο της ομάδας, ότι οι νίκες δε θα αργήσουν να έρθουν. Βρίσκεται στην ένατη θέση με 20 πόντους, στο -6 απ’ την πρώτη «εξάδα», που αποτελεί και το μεγάλο της στόχο από την αρχή της σεζόν. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Τιμωρημένος ο Νικόλοφ (Αμυντικός, 13, 0), συμπλήρωσε κάρτες ο Μούσα (Αμυντικός, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Λουντογκόρετς.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ

Από την άλλη πλευρά η ΤΣΣΚΑ Σόφιας μπορεί να έδωσε συνέχεια στο αήττητο, αλλά δεν μπορεί να μένει ικανοποιημένη με την ισοπαλία που παραχώρησε 1-1 με την Μπότεφ Πλόβντιβ εντός έδρας. Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε περισσότερες καλές ευκαιρίες από την αντίπαλο (15-7 οι τελικές, 62-38 η κατοχή), από το πουθενά έμεινε πίσω με πέναλτι στο 23’ (0-1), ανέβασε στροφές στη συνέχεια, ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 78’ της συνάντησης (1-1), στο φινάλε άγγιξε την ανατροπή.

Πρώτη ισοπαλία για την ΤΣΣΚΑ μετά από δύο σερί νίκες επί των Σλάβια (1-0) και Λουντογκόρετς (1-2), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις 14 αγωνιστικές (10-4-0), μετρώντας μόλις μια ήττα στη σεζόν, από τη Λουντογκόρετς στον πρώτο γύρο (0-1). Παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 35 πόντους, είδε τη διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται στους τέσσερις πόντους. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επιστρέφει ο Χορμπαντζίσκι (Αμυντικός, 12, 2), εκτός αποστολής ο τραυματίας Μανόλεφ (Αμυντικός, 15, 1), στο 50-50 ο Ουμπαρμπάεφ (Μέσος, 13, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπότεφ Πλόβντιβ.

Στατιστικό: G/G οι τρεις πρόσφατες έξοδοι της ΤΣΣΚΑ στο πρωτάθλημα.