ΛΙΟΥΝΓΚΣΚΙΛΕ

Την προβληματική εικόνα που παρουσιάζει μόνιμα στα μέχρι τώρα εκτός έδρας παιχνίδια της επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά η Λιουνγκσκίλε, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 4-0 από την Τρέλεμποργκ. Βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ μόλις στο 16’, δεν έβγαλε ποτέ αντίδραση, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 75’. Στη συνέχεια έμεινε με δέκα παίκτες στο 80’ και έχασε με το βαρύ 4-0, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα και τέταρτη διαδοχική αγωνιστική που αγνοεί το «τρίποντο» (0-1-3), μένοντας άσφαιρη στα τρία από τα τέσσερα. Παρέμεινε στη ζώνη των μπαράζ, δεν μπορεί να σταθερότητα. Υποδέχεται την απογοητευτική Άνγκελχολμς, τον ιδανικό αντίπαλο για να επιστρέψει στις επιτυχίες. Εντός έδρας είναι αήττητη, μετρώντας μία νίκη και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Τρέλεμποργκ.

Στατιστικό: 3/4 G/G μετράει η Λιουνγκσκίλε στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΑΝΓΚΕΛΧΟΛΜΣ

Αποκαρδιωτική είναι η κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Άνγκελχολμς μετά τη ντροπιαστική ήττα με 7-0 από τη ΓΚΑΪΣ, εκτός έδρας. Τα λόγια περισσεύουν για την εξέλιξη του παιχνιδιού, μια καταιγιστική ΓΚΑΪΣ κέρδιζε 5-0 στο ημίχρονο, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη. «Δεν έχω λόγια, είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει στην καριέρα μου» τόνισε ο τεχνικός Γιάρντλερ για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του. Πέμπτη σερί ήττα, οι τρεις ήρθαν με πολύ βαρύ σκορ, ενώ σ’ αυτά τα παιχνίδια δέχθηκε 19 τέρματα! Από τα υψηλά στρώματα στην αρχή της σεζόν, τώρα είναι στην προτελευταία θέση και είναι άγνωστο αν μετά από αυτές τις εμφανίσεις μπορεί να σηκώσει ανάστημα. Το κλίμα στα αποδυτήρια είναι κάκιστο, οι παίκτες απογοητευμένοι την ώρα που η Γιάρντλερ καλείται να επαναφέρει τη τάξη, διότι ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι κόντρα στη Λιουνγκσκίλε. Το μόνο θετικό είναι ότι η αποστολή ταξίδεψε πλήρης για το Λιουνγκσκίλε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 7-0 από τη ΓΚΑΪΣ.

Στατιστικό: Έξι διαδοχικά Over 2.5 μετράει η Άνγκελχολμς στα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.