5η αγωνιστική

*Παιχνίδι για την Δ’ κατηγορία του Nations League. Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Γ’ κατηγορία.

*Στον πρώτο γύρο: Ανδόρα – Λιχτενστάιν 2-1

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Λετονία, για το Nations League. Βρέθηκε πίσω στο 20′ και οκτώ λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς νίκη εξακολουθεί να πορεύεται στον όμιλο του Nations League, το Λιχτενστάιν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μάρτιν Στόκλασα υποδέχθηκε τη Λετονία, κοντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Για ακόμη μια φορά παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και δεν ήταν ικανό να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Περιορίστηκε αρκετά σε παθητικό ρόλο, όμως δέχθηκε δυο τέρματα πριν ακόμη συμπληρωθεί το μισάωρο. Στην πορεία ο Μπίχελ έκανε αρκετά αποκρούσεις και κρατούσε την ομάδα του στο ματς, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Παραμένει έτσι χωρίς βαθμό στον όμιλο, ενώ σε περίπτωση που δεν επικρατήσει ούτε απόψε, θα είναι οριστικά τελευταίο στον όμιλο. Αυτή ήταν η δέκατη συνεχόμενη ήττα του, πετυχαίνοντας δυο τέρματα, ενώ έχει να κερδίσει 21 αγώνες, με 19 ήττες σε αυτό το διάστημα. Τελευταία νίκη του, το εκτός έδρας 1-2 επί του Λουξεμβούργου σε φιλικό το 2020. Δεν θα αγωνιστούν απόψε οι Νίκλας Μπεκ και Άρον Σέλε, καθώς εκτίουν τιμωρία. Εκτός μάχης τέθηκε και ο Ντένις Σαλάνοβιτς, που τραυματίστηκε, στη θέση του κλήθηκε ο Ριντβάν Καρντέσογλου της Ρούγκελ. Την ερχόμενη Κυριακή (25/09), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρα τη Μολδαβία.

Εθνική Λιχτενστάιν ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπίχελ (Βαντούζ), Λο Ρούσο (Φράιενμπαχ), Όσπελτ (Ντόρνμπιρν) – Αμυντικοί: Γκράμπερ (Έσεν), Γκρούνενφελντερ (Μπάλζερς), Χόφερ (Μπιλ Βιέν), Μάλιν (Ρανκβάιλ), Μάρξερ (Μούρι-Γκούμλιγκεν), Τράμπερ (Βαντούζ), Μ. Βόλφινγκερ (Μπάλζερς), Μπεκ (Βαντούζ), Γιλντίζ (Έσεν) – Μέσοι: Φρόμελτ (Κόσοβα Ζυρίχη), Γκέπελ (Έσεν), Χάσλερ (Βαντούζ), Λούχινγκερ (Βαντούζ), Μάιερ (Έσεν), Νέτσερ (Βαντούζ), Σέλε (Σουρ 97), Φ. Βόλφινγκερ (Μπάλζερς) – Επιθετικοί: Νόα Φρικ (Μόντλινγκεν), Γκάσνερ (Ντόρνμπιρν), Καρντέσογλου (Ρούγκελ)

Λιχτενστάιν Στατιστικά

*No Goal τα 9/10 τελευταία παιχνίδια του, φιλικά και επίσημα.

*No Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του, φιλικά και επίσημα.

ΑΝΔΟΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μολδαβία, για το Nations League. Βρέθηκε πίσω στο 26ο λεπτό με πέναλτι και παρότι έφερε το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μάρσιο Βιέιρα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από το σημείο του πέναλτι, στο 50′.

Μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία, η Ανδόρα υπέστη και πάλι την ήττα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστική του Nations League, η ομάδα του Κόλντο Άλβαρεθ φιλοξενήθηκε από τη Μολδαβία, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και απείλησε κυρίως από στατικές φάσεις και όλες στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήταν όμως ικανή να αποσπάσει και ένα θετικό αποτέλεσμα, μένοντας με άδεια χέρια μετά από δυο εκτελέσεις πέναλτι.

Κάπως έτσι, έχασε και τις όποιες ελπίδες είχε για να τερματίσει στην πρώτη θέση και να πάρει την άνοδο στην τρίτη κατηγορία. Είναι στο -8 από την πρωτοπόρο Λετονία, οπότε ακόμη κι αν κάνει το 2×2 δεν προλαβαίνει. Με απουσίες η αποστολή για αυτές τις δυο τελευταίες αγωνιστικές της διοργάνωσης. Την πρώτη τους κλήση έλαβαν οι Έρικ Βάλες και Γιοέλ Γκιγιέν. Την ερχόμενη Κυριακή (25/09), θα υποδεχθεί τη Λετονία.

Εθνική Ανδόρας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Άλβαρεθ (Βιγιαρεάλ Β), Πιρές (Βιανένσε) – Αμυντικοί: Ε. Γκαρθία (Σάντα Κολόμα), Μ. Γκαρθία (Ενγκορντάνι), Λοβέρα (Σαν Κριστοβάλ), Σερβός (Ρούνταρ), Ρούμπιο (Ίντερ ντ’ Εσκάλντες), Αλαβέρδα (Μπανταλόνα), ντε Πάμπλος (Σάντα Κολόμα), Πομάρες (Χοβέ Εσπανιόλ), Γκιγιέν (Ατλέτικο Μονθόν) – Μέσοι: Μ. Βιέιρα (Ατλέτικο Μονθόν), Πουγιόλ (Ενγκορντάνι), Μ. Βάλες (Νταρούλ Αμάν), Ρούμπιο (Ενγκορντάνι), Ρεμπές (Σάντα Κολόμα), Χ. Βιέιρα (Ενγκορντάνι), Μπλάνκο (Ενγκορντάνι), Ε. Βάλες (Ταμαρίτε) – Επιθετικοί: Μαρτίνεθ (Ατλέτικ ντ’ Εσκάλντες), Φερνάντεθ (Σαν Κριστόμπαλ), Μπερνάτ (Ενγκορντάνι), Ρόσας (Ουτέμπο)