6η αγωνιστική – Φάση των ομίλων

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς η ΛΑΣΚ Λινζ έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στους “16”, ως πρώτη στον όμιλο, και η Ελσίνκι έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια.

*Τη σεζόν 2014-2015, η Ελσίνκι είχε αντιμετωπίσει τη Ραπίντ Βιέννης, για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, κόντρα στην οποία πανηγύρισε την πρόκριση (νίκη 2-1 εντός, ισοπαλία 3-3 εκτός).

*Στον πρώτο γύρο: Ελσίνκι – ΛΑΣΚ Λινζ 0-2

ΛΑΣΚ ΛΙΝΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη ΛΑΣΚ Λινζ, μετά και την ήττα 2-1 από τη Χάρτμπεργκ, στο πρωτάθλημα. Την Κυριακή, η ομάδα του Αντρέας Βίλαντ υποδέχθηκε τη Ριντ, επίσης για το πρωτάθλημα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Είχε την επιθετική πρωτοβουλία, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από νωρίς, αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε κι άλλα τέρματα. Στάθηκε τυχερή στο 78′, όταν η αντίπαλός της αστόχησε σε πέναλτι. Παραμένει χαμηλά, ούσα στη 10η θέση με 17 βαθμούς.

Ευρωπαϊκά, παραμένει αήττητη μετά από πέντε παιχνίδια στους ομίλους, έχοντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, οπότε και με 13 βαθμούς είναι στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας εξασφαλίσει την απευθείας πρόκρισή της στους “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Αδιάφορη λοιπόν απόψε, πανηγύρισε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Τομπίας Λαβάλ, Πέταρ Φιλίποβιτς και Μάρκο Ραγκούζ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ριντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε πέναλτι στο τέταρτο λεπτό, αποκτώντας και αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Χόρβατ να ευστοχεί και να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Στο 50′ έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μίχορλ.

ΛΑΣΚ Λινζ Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στην ιντερβετεν)

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ελσίνκι, μετά από δυο παιχνίδια έχοντας από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα υποδέχθηκε την Αλασκέρτ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπορεί να είχε λιγότερες τελικές, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με γκολ που σημείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Κάπως έτσι, είναι στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έξι βαθμούς, ούσα στο -4 από την πρώτη δυάδα. Όπως είναι φυσικό, έχει αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια, οπότε και θα παίξει χωρίς άγχος σε αυτή την τελευταία αγωνιστική. Δεν έχει άλλες υποχρεώσεις, καθώς το πρωτάθλημα Φινλανδίας ολοκληρώθηκε στα τέλη του Οκτώβρη, με την ίδια να κατακτά τον τίτλο. Μοναδικός απόντας ο Γιάκομπ Τενάντερ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Αλασκέρτ, για το Κόνφερενς Λιγκ. Το τέρμα του Τανάκα στο 48ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.