*14η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Βόλφσμπεργκερ – ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ 1-5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της ΛΑΣΚ, η Βόλφσμπεργκερ έχει πετύχει ακριβώς ένα γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αυστρίας

ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Αούστρια Βιέννης εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται με τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού ήταν χειρότερη της αντιπάλου της και η έκβαση του αγώνα δεν την ευνόησε. Προηγήθηκε με πέναλτι στο 55′ κόντρα στην ροή του αγώνα, εν συνεχεία υπέστη μέχρι το 83′ την προσωρινή ανατροπή, αλλά έβγαλε σφυγμό και ισοφάρισε στο 87′.

Δεν είναι καλά η ομάδα του Κουμπάουερ το τελευταίο διάστημα και ειδικά στην έδρα της χάνει πολύτιμους βαθμούς. Ενδεικτικό το γεγονός ότι αγνοεί την νίκη στο γήπεδό της από τα τέλη Αυγούστου! Το ντεφορμάρισμα αυτό σε συνδιασμό με την αμυντική της συμπεριφορά, είχε ως αποτέλεσμα να μην θεωρεί πλέον δεδομένη την παρουσία της στην εξάδα, μιας και οι διαδοχικές γκέλες έχουν δώσει το δικαίωμα σε ομάδες να την πλησιάσουν.

Μακροχρόνιοι τραυματίες οι αμυντικοί Βαϊσίνγκερ, Λετάρντ και ο επιθετικός Άνσελμ, φρέσκα προβλήματα αυτά του εφεδρικού φορ Μπάλιτς (4/0) και του αναπληρωματικού στόπερ Μπόλερ (1/0).

ΛΙΝΖ ΛΑΣΚ Στατιστικά

*8/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε ξανά, αυτή την φορά στο εντός έδρας ματς της περασμένης αγωνιστικής με 2-3 από την Αλτάχ. Προηγήθηκε μόλις στο 4’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και υπέστη ανατροπή μέχρι το 28′, για να ισοφαρίσει δέκα λεπτά μετά. Ο κίπερ της έπιασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη δεν απέδωσε το ίδιο καλά και δέχτηκε το γκολ που εν τέλει έκρινε το ματς στο 71′.

Έχει την τάση τον τελευταίο μήνα να ανοίγει πολύ τον ρυθμό στα παιχνίδια της, τακτική που δεν της βγαίνει ιδιαίτερα, αφού εκτίθεται πολύ αμυντικά. Αυτή ήταν και η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Βόλφσμπεργκερ, που παραμένει εκτός πλέι οφ και αρκετά μακριά από τον καλό της εαυτό των τελευταίων χρόνων. Δεν ελπίζει σε πολλούς βαθμούς μέχρι την διακοπή, αφού ακολουθεί παιχνίδι με την Σάλτσμπουργκ εντός έδρας και δύσκολη έξοδος στην Βιέννη απέναντι στην τοπική Αούστρια. Τραυματίστηκε και θα λείψει για μήνες ο βασικός πλάγιος μπακ Γιάσιτς (11/2), μακροχρόνιος ο αριστερός μπακ Σέρτζερ (2/0), παραμένει στα πιτς ο βασικός στόπερ Πίσινγκερ (12/0).