39η αγωνιστική

*Με G/G ολοκληρώθηκαν τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, σε όλες τις διοργανώσεις.

*Η Λιντς είναι αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια κόντρα στην Μπόλτον, σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπόλτον – Λιντς 2-3

ΛΙΝΤΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Λιντς, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Πολ Χέκινγκμποτομ φιλοξένησε την Σέφιλντ Γουένσντεϊ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ στο 71′, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκροτ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει κάτι το θετικό, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, χάνοντας έτσι το παιχνίδι. Πλέον, έχει επικρατήσει μια φορά στα 14 τελευταία της ματς πρωταθλήματος, μετρώντας ακόμη πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες.

Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, υποχώρησε στην 14η θέση, όπου και μετράει 50 βαθμούς σε 38 αγωνιστικές, απέχοντας τόσο από τις θέσεις των πλέι οφ ανόδου, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Εντός έδρας, έχει απολογισμό εφτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και εφτά ήττες στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει μια φορά στα εφτά τελευταία της (1-2-4). Σταθερά εκτός παραμένουν οι τραυματίες Λουκ Άιλινγκ (ΑΜ 30/0), Κόνορ Σόνγκνεσι (ΑΜ 14/0) και Κεμάρ Ρούφι (ΜΕ 33/12).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Σέφιλντ Γουένσντεϊ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΟΛΤΟΝ

Επιστροφή στις νίκες για την Μπόλτον, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Φιλ Πάρκινσον φιλοξένησε την Άστον Βίλα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε στο 19ο λεπτό ο Λε Φόντρε. Αυτό ήταν και το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι της που σκοράρει, ενώ για πρώτη φορά μετά από τρία σερί, δεν δέχεται γκολ.

Εξακολουθεί να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, ούσα και στην 18η θέση, μαζί με την Χαλ, έχοντας αμφότερες από 39 βαθμούς, με την Μπόλτον να υστερεί, έχοντας χειρότερη διαφορά τερμάτων. Παράλληλα, απέχει έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Πάρα πολύ κακή η εκτός έδρας παρουσία της στο φετινό πρωτάθλημα, όπου έχει πανηγυρίσει μόλις ένα διπλό σε 18 αντίστοιχα ματς, μετρώντας ακόμη εφτά ισοπαλίες και δέκα ήττες. Αμφίβολος θεωρείται ο Ντάρεν Πράτλεϊ (ΜΕ 30/2), που αποχώρησε τραυματίας από το ματς με την Άστον Βίλα. Σε περίπτωση που δεν καταφέρει εν τέλει να αγωνιστεί, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Τζος Βέλα (ΜΕ 25/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Άστον Βίλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.