*3η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Goal/Goal τα 12/14 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Χόρσενς – Λίνγκμπι 1-0, Λίνγκμπι – Χόρσενς 1-1

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 72ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Λίνγκμπι, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και μετρούσε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέιρ Αλεξάντερσον φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, αλλά παρά τις όποιες προσπάθειες δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι.

Διατηρείται έτσι στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας μόλις 17 βαθμούς, ούσα εννέα μακριά από τη ζώνη παραμονής. Έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-3-0). Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει τιμωρία ο Τσουκουάνι, με πρόβλημα αποχώρησαν κόντρα στη Μίντιλαντ οι Γκρέγκορ και Κουμάντο.

Λίνγκμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΟΡΣΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Γιάκομπσεν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 47′, τρία λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Οπόντο.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χόρσενς, μετά από επτά παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Άσκου φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά και το τελικό 1-2. Μπορεί να είχε πολύ λιγότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο της, ωστόσο αποδείχθηκε αρκετά πιο εύστοχη για να πάρει το τρίποντο, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση.

Βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ούσα πλέον στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Μόλις ένα διπλό στις έντεκα τελευταίες εξόδους της (1-2-8). Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Μάλτε Κίλεριχ, ενώ κάρτες συμπλήρωσε και ο Γιόνας Γκέμερ.