*Αήττητη η Οντένσε στις έξι πιο πρόσφατες επισκέψεις της στην έδρα της Λίνγκμπι, έχοντας επικρατήσει στις 5/6.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Οντένσε – Λίνγκμπι 1-2, Λίνγκμπι – Οντένσε 2-2

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-2 από τη Ράντερς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 (8′, 18′, 31′), μειώνοντας προσωρινά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Γκούντγιονσεν. Δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα (48′, 52′, 57′), για να μειώσει ξανά με τον Γένσεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα με το χειρότερο τρόπο για τη Λίνγκμπι, μετά και τη νίκη 2-0 επί της Λίνγκμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από τη Ράντερς, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 6-2. Σε ένα ανοιχτό ματς και με αρκετές ευκαιρίες, η ίδια αποδείχθηκε αρκετά πιο άστοχη στις προσπάθειες της και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει δις σε 3-1 και 6-2 αντίστοιχα.

Πέμπτη ήττα στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις της στη διοργάνωση, οπότε και είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και τη Βέιλε, που ακολουθεί. Παρόλα αυτά ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (2-2-1).

Λίνγκμπι Στατιστικά

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο ένατο λεπτό, για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 59′, όταν και αποβλήθηκε ο Τράιμπουλ.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται από την πλευρά της η Οντένσε, μετά και από εκείνη κόντρα στην Κοπεγχάγη (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σόρεν Κρογκ υποδέχθηκε τη Βέιλε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει, ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, μένοντας και με δέκα παίκτες στο φινάλε μισάωρο.

Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση των πλέι οφ, στο -2 από την κορυφή και στο +2 από τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό. Παρέμεινε αήττητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, στις οποίες και είχε τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.