1η αγωνιστική

*Αήττητη η Κοπεγχάγη στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λίνγκμπι, έχοντας επικρατήσει στα 6/7.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Χβίντοβρε, σε φιλικό προετοιμασίας. Το τέρμα του Φινμπόγκασον στο 65ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επέστρεψε πέρυσι στην πρώτη κατηγορία και για αρκετό καιρό ήταν σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης. Συμμετείχε έτσι στα πλέι άουτ, όπου άλλαξε προς το καλύτερο το πρόσωπο της και με μόλις μια ήττα σε δέκα ματς (6-3-1) κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό, υπερτερώντας σε ισοβαθμία της Χόρσενς. Σε αντίστοιχα νερά περιμένουμε να κινηθεί και φέτος.

Για τρίτη διαδοχική σεζόν θα πορευτεί υπό τις οδηγίες του Ισλανδού Φρέιρ Αλεξάντερσον. Στα τέσσερα φιλικά προετοιμασίας που έδωσε είχε απολογισμό 1-1-2, έχοντας επικρατήσει στο πιο πρόσφατο εξ αυτών της Χβίντοβρε με 1-0. Σε ότι αφορά τα μεταγραφικά, μέχρι τώρα έχει αποκτήσει τον αμυντικό Μάγκνους Γένσεν από τη Χόρσενς και τον εξτρέμ Τζόναθαν Άμον, ο οποίος ήταν χωρίς ομάδα από τον Ιανουάριο, όταν και αποχώρησε από τη Νόρντζελαντ.

Στη Σοντερίσκε θα συνεχίσει την καριέρα του ο εξτρέμ Σεμπάστιαν Κοχ, ενώ αποχώρησαν ως ελεύθεροι οι Φρέντερικ Ίμπσεν (τερματοφύλακας σε Χέλσινγκορ), Θορ Χέχολτ (αμυντικός σε Νίκεμπινγκ), Κρίστιαν Ντιρκς Ρις (αμυντικός) και Πέτουρ Κνούντσεν (επιθετικός).

Λίνγκμπι Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, φιλικά και επίσημα.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-2 από τη Βικτόρια Πλζεν, σε φιλικό προετοιμασίας τριών ημιχρόνων. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 18′ με τον Γκονσάλβες, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (77′, 110′). Μείωσε απλά στο 135′ με τον Όσκαρσον.

Προέρχεται από μια ονειρική σεζόν την περασμένη σεζόν, κατακτώντας το νταμπλ εντός των συνόρων. Έδωσε μεγάλη μάχη στα πλέι οφ με τη Νόρντζελαντ, ωστόσο ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, παίρνοντας το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα και 15ο συνολικό της ιστορίας της. Παράλληλα, επικράτησε με 0-1 στον τελικό του κυπέλλου με αντίπαλο την Άαλμποργκ.

Από τον περασμένο Σεπτέμβριο είναι στον πάγκο της ο Γιάκομπ Νέεστρουπ, διαδεχόμενος τον Γες Θόρουπ. Στόχος η διατήρηση των σκήπτρων στη Δανία και μια καλή πορεία στην Ευρώπη, η οποία θα ξεκινήσει την ερχόμενη Τρίτη (25/07), όπου για τον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη Μπρέινταμπλικ, με το πρώτο ματς να είναι στην Ισλανδία. Δυο νίκες και μια ήττα στα φιλικά προετοιμασίας της, στο πιο πρόσφατο ηττήθηκε με 3-2 από τη Βικτόρια Πλζεν.

Κράτησε τον Σουηδό εξτρέμ Τζόρνταν Λάρσον, τον οποίο απέκτησε από τη Σάλκε, ενώ την Πέμπτη ανακοίνωσε και τον νεαρό πορτιέρο Τέο Σάντερ, από την Άαλμποργκ. Γέμισε τα ταμεία της με τις πωλήσεις των Χάκον Άρναρ Χάραλντσον (επιθετικός μέσος σε Λιλ) και Μίκελ Κάουφμαν (επιθετικός σε Ουνιόν Βερολίνου), ενώ έμειναν ελεύθεροι οι Ζέκα (μέσος σε Παναθηναϊκό), Μάρκο Στάμενιτς (μέσος σε Ερυθρό Αστέρα) και Καρλ-Γιόχαν Γιόνσον.