*Στην κανονική διάρκεια: Άαλμποργκ – Λίνγκμπι 1-1, Λίνγκμπι – Άαλμποργκ 0-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Άαλμποργκ – Λίνγκμπι 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 από την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 17ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Φινμπόγκασον, στην πορεία δέχθηκε και τα τέσσερα τέρματα (πεν. 19′, 37′, 53′, 83′).

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Λίνγκμπι, μετά και την ήττα με 1-0 από τη Σίλκεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέιρ Αλεξάντερσον υποδέχθηκε την Οντένσε, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-4. Περιορίστηκε από νωρίς σε παθητικό ρόλο, μετά και την αποβολή του Φινμπόγκασον και δεν κατάφερε ούτε να δείξει κάτι το αξιόλογο επιθετικά, αλλά ούτε και να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

Μετά και από αυτή τη νέα αποτυχία της, διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, ούσα στο -3 από τη σωτηρία, με δυο παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της σεζόν, οπότε και σήμερα παίζει το τελευταίο της χαρτί. Αποδίδει καλύτερα ως γηπεδούχος, εκεί όπου ηττήθηκε μια φορά στα επτά πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς (3-3-1). Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Φινμπόγκασον, οπότε και δεν θα αγωνιστεί ξανά φέτος. Αντιθέτως, εξέτισε ο έτερος φορ, Μάγκνουσον.

Λίνγκμπι Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο πέμπτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 50′.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των πέντε αγώνων στο πρωτάθλημα για την Άαλμποργκ, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όσκαρ Χίλιεμαρκ υποδέχθηκε τη Μίντιλαντ, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 0-2. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, δεχόμενη και δεύτερο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για να δει τον VAR να της ακυρώνει δυο περιπτώσεις πέναλτι στο φινάλε.

Παραμένει έτσι σε δύσκολη θέση με ότι έχει να κάνει την παραμονή, υπερτερεί σε ισοβαθμία της Χόρσενς και είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης, οπότε και σε περίπτωση που επικρατήσει σήμερα θα αποφύγει και τυπικά τα χειρότερα. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-0). Εκτίει τιμωρία ο Γιόργκενσεν, καθώς συμπλήρωσε κάρτες, σταθερά εκτός οι Πόουλσεν και Πέντερσεν.