*Στον A’ γύρο: Βαλερένγκα – Λίλεστρομ 3-4

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ολοκληρώθηκαν με Over 3,5

*Στη Λίλεστρομ ξεκίνησε τη χρονιά ο νυν τεχνικός της Βαλερένγκα, Γκάιρ Μπάκε, επιστρέφει για πρώτη φορά στο «Όροσεν» μετά την ξαφνική φυγή του.

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 στο ντέρμπι με την Στάμπαεκ για την περασμένη αγωνιστική, πριν τη διακοπή. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, κάτι που πλήρωσε στο 73ο λεπτό, με τον Γουάνγκμπεργκ να διαμορφώνει το τελικό 1-0 για τους γηπεδούχους.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Λίλεστρομ και μάλιστα χωρίς να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Βρίσκεται άνετα στην 7η θέση της βαθμολογίας και με 6 αγωνιστικές να απομένουν, χρειάζεται ένα θαύμα για να κινδυνέψει. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι εντός έδρας δεν έχει φέρει ισοπαλία φέτος (7-0-5)! Αμφίβολος ο Ράνγκερ.

Λίλεστρομ Στατιστικά

*Τα 3 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Μπραν για την περασμένη αγωνιστική, πριν τη διακοπή. Πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της, δεχόμενη το 1-1 στο 31’. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο β’ μέρος, κάνοντας το 1-2 στο 57’. Αμφότερες έμειναν με παίκτη λιγότερο μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών (66’, 74’), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Μπάκε μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Σάντεφιορντ. Παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, στο +1 από την Στάμπαεκ και τα μπαράζ παραμονής. Καλή η εκτός έδρας παρουσία της εσχάτως, μετράει μόλις 1 ήττα στα 5 πιο πρόσφατα παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της. Τιμωρημένος ο Γιούκλερουντ. Τέλος η χρονιά για τον Ενγκ.