*Η Λιλ σκόραρε και στα δέκα τελευταία παιχνίδια που έδωσε κόντρα στο Στρασβούργο. Τελευταία φορά που δεν το έκανε ήταν το Νοέμβριο του 2018, όπου αμφότερες έμειναν στο μηδέν.

*2-3 Goals τα 9/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Λιλ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Άστον Βίλα, για το Κόνφερενς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Γιαζίτσι (15′) και Αντρέ (67′), δεχόμενη τη μείωση στο 87ο λεπτό. Αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 3-4.

Άδοξο ήταν το φινάλε της Λιλ στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε την Άστον Βίλα, στη ρεβάνς της ήττα με 2-1 για τα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε αυτή τη φορά με το ίδιο σκορ.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ευτύχησε να πάρει από πολύ νωρίς το προβάδισμα και να ισοφαρίσει το συνολικό σκορ, ενώ στα μέσα του ημιχρόνου έχασε μια πολύ καλή στιγμή. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά την ανάπαυλα, βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Έδειχνε ικανή να κρατήσει το σκορ πρόκρισης, από τη στιγμή που περιόρισε και τους Άγγλους, ωστόσο έκανε “δώρο” σε αυτούς τη μείωση προς το φινάλε, σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο πορτιέρο Σεβαλιέ.

Οδηγήθηκαν έτσι στην παράταση, όπου δεν απείλησε ιδιαίτερα, αντιθέτως γλίτωσε από γκολ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου 15λεπτου. Αμφότερες έλυσαν τις όποιες διαφορές εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει τις εκτελέσεις των Μπενταλέμπ και Αντρέ, αφήνοντας εκτός τη Λιλ.

“Στρέφει” έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου έρχεται από αήττητο πέντε αγωνιστικών (3-2-0), έχοντας επικρατήσει με 3-1 της Μαρσέιγ, στην τελευταία εξ αυτών. Βρίσκεται έτσι στο -3 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Αήττητη στα έντεκα τελευταία εντός της (8-3-0).

Ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε ο εξτρέμ Ζεγκρόβα και θα δώσει κανονικά το παρών. Λίγο πολύ γνώριμα τα όποια αγωνιστικά, στα οποία προστέθηκε και ο τιμωρημένος Μπενταλέμπ. Με τους Αλεξσάντρο και Ντιακιτέ στο κέντρο της άμυνας σήμερα, μένοντας στον πάγκο ο Γιορό.

Λιλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο μόλις λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Γκαμεϊρό (πεν. 44′), Σιλά (50′) και Σαχί (90’+3).

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Στρασμπούργκ, στο οποίο και μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Ρεμς, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Πραγματοποίησε ένα αρκετά μουδιασμένο ξεκίνημα και το “πλήρωσε”, δεχόμενη γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στα λεπτά που ακολούθησαν όμως ήταν πολύ καλύτερη και απειλούσε περισσότερο, για να ισοφαρίσει εν τέλει λίγο πριν την ανάπαυλα, από το σημείο του πέναλτι. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, έκανε πολύ γρήγορα την ανατροπή και στην πορεία είχε τον πλήρη έλεγχο, για να βάλει και το “κερασάκι στην τούρτα” στις καθυστερήσεις, με ένα τρίτο τέρμα.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και τη “λευκή” ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Τουλούζ. Βρίσκεται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και σε επαφή με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ πιο πρόσφατα εκτός της (2-5-1), ενώ σκόραρε στις 9/10 τελευταίες της.

Στα θετικά για τον Αλσατό τεχνικό είναι ότι μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Εμεγκά, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Αντιθέτως, παραμένουν εκτός οι Φίλα, Μοτιμπά και Άνζελο.