23η αγωνιστική

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λιλ είναι αήττητη στα τελευταία εννέα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (6-3-0), ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-3 απέναντι στη Ρεν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι “στράβωσε” με το καλημέρα για τη Λιλ, που είδε τον Γκουιρί να κάνει το 1-0 στο 1′, μετά από γκάφα του 17χρονου Γιορό στα μετόπισθεν. Δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση σε όλο το 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη στο β’ μέρος, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού (59′). Συνέχισε να πιέζει στη συνέχεια, ήταν φανερά ανώτερη των γηπεδούχων και έφτασε δίκαια στο 1-2 στο 85ο λεπτό, με γκολ του Καμπέγια. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ρεν.

Μεσοβδόμαδα, ταξίδεψε στην έδρα της Λυών και γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των “16” του κυπέλλου, χάνοντας στη διαδικασία των πέναλτι (2-2 καν. διάρκεια). Το παιχνίδι “στράβωσε” νωρίς, με τη Λιλ να μένει πίσω στο σκορ με 2-0 στο 21′. Αντέδρασε άμεσα, μείωσε σε 2-1 οκτώ λεπτά αργότερα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη διαδικασία των πέναλτι αποδείχθηκε λιγότερο ψύχραιμη από τους γηπεδούχους και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό.

Στο πρωτάθλημα μετράει δυο συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα (1-1-0). Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μειώσει τη διαφορά της από την προνομιούχο πρώτη πεντάδα και την 5η Ρεν στους 2 βαθμούς. Δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία δέκα εντός έδρας παιχνίδια της (7-3-0), σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Τραυματίστηκε σοβαρά ο Ισμαϊλί και θα απουσιάσει. Εκτός και οι Γιορό και Ουνάς.

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Μονπελιέ, για την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε με το καλημέρα του αγώνα (1-0 στο 1′)και παρά το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 33ο λεπτό, λόγω αποβολής του Αχολού για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45′). Όπως ήταν φυσιολογικό, κλείστηκε στα καρέ της στο β’ μέρος, άντεξε στην ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων  και κράτησε το υπέρ της 2-0 μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες για το Στρασβούργο μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Κατάφερε να πάρει την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα για τη φετινή σεζόν. Βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τη σωτηρία και τη 16η Τρουά. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στη Ligue 1, οι οποίες ολοκληρώθηκαν όλες με over2.5 γκολ.

Τιμωρημένος ο Αχολού. Εκτός παραμένουν οι Ντελέν,  Μπελεγκάρ, Καβασίμα και Νιαμσί. Νέα απώλεια ο τραυματίας Ντιαρά.