*Φάση των “32” του Κυπέλλου Γαλλίας. Νοκ άουτ παιχνίδια, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίσημο επίπεδο.

ΛΙΛ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 κόντρα στην Τρουά. Προηγήθηκε με τον Μπαγιό στο 16’, έκανε το 2-0 με τον Ντέιβιντ στο 45’, το 3-0 με τον Μπαγιό στο 47’, δέχθηκε το 3-1 στο 65’, πέτυχε το 4-1 με τον Βιρτζίνιους στο 75’ και το 5-1 με τον Ντέιβιντ στο 88’.

Η επιστροφή στις επιτυχίες ήταν μονόδρομος, πέτυχε τον στόχο της, το έκανε μάλιστα εμφατικά κερδίζοντας 5-1 την Τρουά. Γεμάτη εμφάνιση, ήταν αποφασιστική απ’ το ξεκίνημα, πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Δεν άφησε το πόδι απ’ το… γκάζι στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε δίχτυα άλλες τρεις φορές, φτάνοντας πανηγυρικά στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ντέιβιντ, Μπαγιό, ο δεύτερος έχει επιστρέψει δυναμικά μετά το παράπτωμα που υπέπεσε και ήταν εκτός πλάνων για καιρό από τον Φονσέκα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λιλ, είχαν προηγηθεί δύο “Χ” με Ρεμς (1-1 εντός) και Μπρεστ (0-0 εκτός), επέκτεινε το αήττητο στις έξι αγωνιστικές (3-3-0), ανέβηκε στην 6η θέση, στο -3 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Υπολογίζει το Κύπελλο, είναι μέσα στους στόχους της, στον προηγούμενο γύρο με βασική ενδεκάδα επικράτησε 2-0 της Τρουά με τους Ντέιβιντ, Μπαγιό να της δίνουν την πρόκριση για τους “32”.

Παρελθόν αναμένεται να αποτελέσει ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Ζαρντίμ, στη θέση του θα έρθει ο Κοστίλ (από Οσέρ).

Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Ισμαΐλι, οι χαφ Αντρέ Γκόμες, Γκούντμουντσον και ο εξτρέμ Μπαμπά, νέα απουσία ο εξτρέμ Ουνάς.

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

*N/G τα 7/11 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΠΟ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Μπαστιά. Δέχθηκε το γκολ στο 77’.

Με τρομερές αδυναμίες σε όλους τους τομείς από την επανέναρξη και μετά, έφυγε με άδεια χέρια από την Κορσική, έχασε 1-0 από την Μπαστιά. Ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψε πολλές φάσεις, ούτε η ίδια απείλησε τα αντίπαλα καρέ. Υστέρησε σημαντικά στο δεύτερο 45λεπτο, πέρασε δύσκολες στιγμές, δεν απέφυγε το γκολ και στη συνέχεια δεν είχε ιδέες στην επίθεση για να αποφύγει την ήττα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Πο, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με την Γκρενόμπλ, συμπλήρωσε πεντάδα αγώνων που αγνοεί το “τρίποντο” (0-2-3), παρέμεινε στην 13η θέση και στο +4 από την τελευταία τετράδα. Στο 2-3-4 το εκτός έδρας ρεκόρ της, οι 6/8 πρόσφατες έξοδοί της ήρθαν Under 2.5.

Θέλει να πάρει ξανά δανεικό από τη Λοριάν τον χαφ Μπουεγκάρ (είχε παίξει στην ομάδα τη σεζόν 2018/2019).

Απουσιάζει καιρό ο στόπερ Μπατίς, παραμένει εκτός ο φορ Μπα. Επανέρχεται ο χαφ Σαϊβέ, επιστρέφει από διεθνή καθήκοντα ο μεσοεπιθετικός Χάι. Πιθανό ντεμπούτο για τον νεοφερμένο επιθετικό Λεσπινάς (από Σοσιεδάδ Β).