2η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα 16 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναντ, με δώδεκα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα το Σεπτέμβριο του 2015, με 0-1.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Ντιακιτέ.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε η Λιλ, στην πρεμιέρα της στο φετινό πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Νις, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Αποτέλεσμα που θα πρέπει και να την αφήνει ικανοποιημένη, ειδικά με την εξέλιξη που είχε και το παιχνίδι, “πληρώνοντας” τα κενά στην άμυνα της από νωρίς, ενώ λίγο αργότερα είδε να ακυρώνεται δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση, είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και εν τέλει “έκλεψε” το βαθμό στο φινάλε, παρότι έβγαλε αρκετή κούραση στο παιχνίδι της.

“Προετοιμαστήκαμε καλά για το παιχνίδι αυτό. Δεν ξέρω τι σύστημα θα παρατάξει η Ναντ, η οποία μπορεί να παίξει με τέσσερις ή πέντε αμυντικούς. Είμαστε προετοιμασμένοι όμως για όποιο πλάνο έχει η αντίπαλος. Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολο σε καμία περίπτωση, αλλά είμαστε έτοιμοι για να περάσουμε αυτή τη δοκιμασία”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Πορτογάλος τεχνικός.

Στο μυαλό βέβαια υπάρχει και η αναμέτρηση που ακολουθεί για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, κόντρα στη Ριέκα, την ερχόμενη Πέμπτη. Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Τζαλό, Ουμτιτί και Ζεντάντκα, εν αντιθέσει με τον Ουνάς, που προπονήθηκε κανονικά και είναι στην αποστολή.

Λιλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι του Μοχαμέντ στο 13ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (62′, 90’+1).

Ξεκίνημα με το αριστερό για τη Ναντ στο τρέχων πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα της περασμένης εβδομάδος, η ομάδα του Πιέρ Αριστουά υποδέχθηκε την Τουλούζ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και στα πρώτα λεπτά κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε σωστά και πήρε τα ηνία. Στην πορεία είχε τον έλεγχο και έκλεισε καλά τους χώρους προς την εστία της, τουλάχιστον μέχρι και τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Κάπου εκεί, έπαθε “black out” και είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει, ενώ δυο λεπτά μετά το τέρμα που δέχθηκε, είδε τον Λαφόν να αποχωρεί με πρόβλημα. Προσπάθησε να κρατήσει έστω το βαθμό και έγινε πιο παθητική, αλλά δεν ήταν ικανή ούτε γι’ αυτό, καθώς στο φινάλε δέχθηκε την ανατροπή.

“Παίζουμε κόντρα στη Λιλ, η οποία είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας στο παιχνίδι κατοχής, έχοντας μέσο όρο 63% την περασμένη σεζόν. Μπορεί να έχασε κάποιους παίκτες, ωστόσο διαθέτει εξίσου καλούς. Μου αρέσει ο τρόπος που αγωνίζεται και ότι κάνει ο προπονητής της”, δήλωσε ο Αριστουά, πλέκοντας το εγκώμιο της αντιπάλου.

Αρκετά σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του πορτιέρο Λαφόν, που θα χάσει αρκετό διάστημα μέχρι να επιστρέψει.