4η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μονπελιέ, επικρατώντας στα 7/10.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ριέκα, για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 58ο λεπτό, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ισοφάρισε με τον Ντέιβιντ στο 108′.

Το παρών στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ θα δώσει η Λιλ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Ριέκα, στη ρεβάνς του 2-1 για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, με την οποία έμεινε στο 1-1 αυτή τη φορά, στην παράταση.

Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, αποδείχθηκε κατώτερη του μετρίου και “φλέρταρε” αρκετά με τον αποκλεισμό. Δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλο της και βρέθηκε να “κυνηγάει” το σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας, ενώ προς το φινάλε ο πορτιέρο Σαβαλιέ την κράτησε στο ματς με τις αποκρούσεις της. Οδηγήθηκαν έτσι στην παράταση, εκεί ρίσκαρε περισσότερο και με τον συνήθη ύποπτο Ντέιβιντ ισοφάρισε, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Εξασφάλισε έτσι το εισιτήριο για τους ομίλους, την Παρασκευή έμαθε ότι θα βρει απέναντί της τις Ολίμπια Λιουμπλιάνας, Κλάκσβικ και Σλόβαν Μπρατισλάβας, ούσα το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Εντός συνόρων τώρα, έρχεται από πολύ βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Λοριάν, όπου έπαιξε με ορισμένες αλλαγές και υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα.

Ανακοίνωσε τις προσθήκες των Βίτο Μανόνε (τερματοφύλακας από Λοριάν) και Ναμπίλ Μπενταλέμπ (μέσος από Ανζέ). Παράλληλα, πούλησε στη Μπράιτον τον ταλαντούχο Καμερουνέζο μέσο Κάρλος Μπαλεμπά, ενώ έδωσε δανεικό στη Χάβρη τον φορ Μοχάμεντ Μπαγιό.

Λιλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (8′, 41′), μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αλ Ταμάρι, για να δεχθεί και τρίτο τέρμα στο 56ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο της σεζόν η Μονπελιέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη Ρεμς, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 1-3.

Αποτέλεσμα δίκαιο, με την εικόνα που είχαν αμφότερες στον αγωνιστικό χώρο. Βρέθηκε με το “καλημέρα” πίσω στο σκορ, ισορρόπησε όμως γρήγορα την κατάσταση και προσπάθησε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά τις ευκαιρίες της όμως και μάλιστα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, κόντρα στη ροή. Πήγε πάντως στα αποδυτήρια μειώνοντας το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Αντί όμως αυτό να της δώσει ώθηση για τη συνέχεια, δεν έδειξε να πατάει καλά μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα και δέχθηκε και τρίτο τέρμα, ενώ λίγο αργότερα μπορούσε να δεχθεί κι άλλο, όμως ο Λεκόμτ απέκρουσε πέναλτι.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή της ήττα, καθώς είχαν προηγηθεί η ισοπαλία 2-2 της πρεμιέρας με τη Χάβρη και στη συνέχεια το εντυπωσιακό διπλό 1-4 επί της Λυών. Την Παρασκευή, ανακοίνωσε την απόκτηση του Ιταλού φορ Κέλβιν Γιεμπόα, με τη μορφή δανεισμού από τη Τζένοα, ο οποίος είναι στην αποστολή για το σημερινό Λιλ – Μονπελιέ. Εκτός έμεινε ο αμυντικός Μαμαντού Σακχό, ο οποίος ζήτησε να αποχωρήσει από την ομάδα.