*Φάση ομίλων – 4η αγωνιστική

Δείτε τη Βαθμολογία Γιουρόπα Λιγκ

*Στον πρώτο γύρο: Μίλαν – Λιλ 0-3

*Έντεκα αναμετρήσεις κόντρα σε ιταλικές ομάδες έδωσε η Λιλ με απολογισμό 6-1-4 (16-7 τα γκολ). Στη Γαλλία σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες.

*Η Μίλαν μετράει 12 νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες σε 25 αναμετρήσεις με γαλλικές ομάδες (4-3-4 εκτός).

*Η Λιλ παραμένει χωρίς νίκη σε 13 ευρωπαϊκές εντός έδρας αναμετρήσεις (έξι ισοπαλίες, επτά ήττες) στις οποίες πέτυχαν μόλις οχτώ γκολ.

*Ο απολογισμός της Μίλαν μακριά από την έδρα της στο Γιουρόπα Λιγκ (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών) είναι 7-3-3. Στη φάση των ομίλων μετράει τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Over 2,5 σε απόδοση 1.90
Bwin

ΛΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μονακό η Λιλ. Επικρατώντας εύκολα με 4-0 της Λοριάν στο “Pierre-Mauroy” την Κυριακή έφτασε τους 22 βαθμούς μειώνοντας, παράλληλα, στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τους πρωτοπόρους πρωτευουσιάνους.

Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε εννέα αποκρούσεις. Την Κυριακή (29/11) η Λιλ ταξιδεύει στην έδρα της Σεντ Ετιέν, μέχρι τότε έχει μπροστά της την σπουδαία μάχη με τη Μίλαν.

“Θα αγωνιστούμε με την ίδια διάθεση, το ίδιο πάθος και την ίδια αποφασιστικότητα, δεν θα αλλάξουμε τα συστατικά μας. Μην ξεχνάτε πως η Μίλαν παραμένει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της. Το οφείλουμε στους εαυτούς μας να παίξουμε με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Γκαλτιέ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Λοριάν. Ο Γιαζιτσί σκόραρε δύο φορές (29′, 51′), προτού ο Λουίζ Αραούχο κάνει το 3-0 στο 57′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντέιβιντ στο 89′.

ΛΙΛ Στατιστικά

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Bwin)

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε από το “San Paolo” η Μίλαν, επικρατώντας της Νάπολι (3-1) για την 8η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ το οποίο δέχτηκαν στο 20′ από τον Ιμπραχίμοβιτς. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης έπαιξε η αποβολή του Μπακαγιόκο στο 63′.

Συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς οι “ροσονέρι” παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον 39χρονο Σουηδό επιθετικό, Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, να φτάνει τα έντεκα γκολ σε δέκα συμμετοχές του σε όλες τις διοργανώσεις. Στον πάγκο της Μίλαν θα κάτσει και πάλι ο Ντανιέλε Μπονέρα, καθώς ο Στέφανο Πιόλι και ο πρώτος βοηθός του βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό.

“Το μόνο που μπορώ να πως είναι πως η ισοπαλία δεν θα είναι αρκετή απέναντι στη Λιλ. Θέλουμε να επιβάλλουμε τους εαυτούς μας κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Οι νίκες μας δίνουν πάντα ώθηση, στην πρώτη αναμέτρηση κάναμε αρκετά λάθη τα οποία δεν πρέπει να επαναλάβουμε”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 39χρονος Ιταλός. Νοκ άουτ για δύο βδομάδες τέθηκε ο Σαλεμάκερς λόγω τραυματισμού, ενοχλήσεις ταλαιπωρούν τον Ιμπραχίμοβιτς που θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για τουλάχιστον μία βδομάδα. Την Κυριακή (29/11) η Μίλαν ταξιδεύει στην έδρα της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ντοπιέτα του Ιμπραχίμοβιτς (20′, 54′), προτού ο Μέρτενς μειώσει στο 63′. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Μπακαγιόκο για τη Νάπολι, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάουγκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.