*Πρώτος τελικός του Recopa Sudamericana. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της Φλουμινένσε. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ μετά και το δεύτερο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η πρόκρσλ

*Η Φλουμινένσε δεν έχει κερδίσει ποτέ στο Κίτο, έχοντας τρεις ήττες και μία ισοπαλία σε τέσσερις επισκέψεις.

ΛΙΓΚΑ ΝΤΕ ΚΙΤΟ

Προηγούμενο ματς: Η Λίγκα Ντε Κίτο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε, ισοφαρίζοντας με τον Ιμπάρα στο 19’, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Πάεζ στο 16’.

Για την Λίγκα Ντε Κίτο το σημερινό είναι το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, μετά την περσινή κατάκτηση του πρωταθλήματος, όταν κέρδισε με 3-0 στα πέναλτι στον τελικό την Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε, έπειτα από ισοπαλία 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στον συγκεκριμένο θεσμό συμμετέχει ως η κάτοχος του περσινού Κόπα Σουνταμερικάνα, σε μία χρονιά που εξελίχθηκε ονειρικά γι’ αυτήν, παρόλο που δεν ήταν τόσο καλή στο πρώτο της μισό.

Ουσιαστικά τερμάτισε το 2023 καλύτερα απ’ ότι το άρχισε, καθώς ήταν πρώτη στο δεύτερο μισό της χρονιάς, κατακτώντας τον τίτλο του δεύτερου μισού του πρωταθλήματος. Και μετά κέρδισε την ομάδα που κέρδισε το πρώτο μισό του πρωταθλήματος στον τελικό!

Έχει να χάσει από τις 18 Σεπτεμβρίου, όταν και ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από την Μπαρτσελόνα Χουαγιακίλ, με 10 στις 15 νίκες από τότε. Ειδικά στο γήπεδό της, είναι αήττητη από τις 11 Αυγούστου, όταν είχε χάσει 2-3 από την Ντεπορτίβο Νουμπλένσε, με εννιά νίκες σε 11 παιχνίδια από τότε.

Ενόψει της προετοιμασίας της για τον σημερινό αγώνα, έπαιξε ένα φιλικό με την Ουνιβερσιτάντ Κατόλικα, το οποίο κέρδισε με 2-0 εντός έδρας.

Λίγκα Ντε Κίτο Στατιστικά

*3/4 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*10/15 under 2,5 στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Φλουμινένσε κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μαδουρέιρα, με γκολ του Λέλε στο 61ο λεπτό.

Η Φλουμινένσε έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν, μετά την ήττα στο παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων με 4-0 από την Μάντσεστερ Σίτι, σε έναν τελικό που φάνηκε η διαφορά του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε σχέση με το νοτιοαμερικάνικο, τουλάχιστον από πλευράς σωματείων.

Όλα αυτά μετά την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες πέρυσι, που αποτέλεσε και τον κυρίαρχο στόχο της, κατά τη διάρκεια του θεσμού.

Είναι αήττητη μέσα στο 2024, με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες σε εννιά αναμετρήσεις. Μακριά από την έδρα της έχει δύο ισοπαλίες και δύο νίκες, αμφότερες οι τελευταίες με σκορ 0-1!

Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της πάντως, κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Μαδουρεϊνσέ για το πολιτειακό πρωτάθλημα της περιοχής της.