*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα.

*6η Αγωνιστική του 6ου ομίλου.

*Από τον όμιλο προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα τερματίσουν στην 1η θέση και θα αντιμετωπίσουν τις ομάδες που κατέλαβαν την 3η θέση στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γκοϊανιένσε-Λίγκα Ντεπ. Ουν. Κίτο 4-0.

*Η Γκοϊανιένσε χρειάζεται να μην ηττηθεί στη σημερινή αναμέτρηση προκειμένου να εξασφαλίσει την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

*Η Λίγκα Ντεπ. Ουν. Κίτο χρειάζεται μόνο νίκη ώστε να προκριθεί στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

ΛΙΓΚΑ ΝΤΕΠ. ΟΥΝ. ΚΙΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Γκουαγιακίλ Σίτι με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μολίνα στο 52’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κλεμπίνιο στο 57’. Ο Βιγιάλμπα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 62’ για τους γηπεδούχους, όμως ο Καμπέθας έδωσε κεφάλι στο σκορ στο 67’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χόγιος στο 75’, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Κιντέρος στο 90+6’.

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να σώσει η Λίγκα Ντεπ. Ουν. Κίτο κόντρα στη Γκουαγιακίλ Σίτι. Μέτριο πρώτο μέρος, δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν μεσοεπιθετικά, ενώ αμυντικά ήταν αρκετά σταθερή κρατώντας μακριά από την περιοχή της τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασισμένη, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, όμως ελάχιστα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση και λίγο αργότερα την ανατροπή στο σκορ από τους πιο αποτελεσματικούς γηπεδούχους. Παρά την αστοχία που είχε στη τελική της προσπάθεια, κατάφερε εν τέλη να βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα, φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα.

Κομβικής σημασίας το σημερινό παιχνίδι, καθώς χρειάζεται μόνο νίκη προκειμένου να προσπεράσει τη σημερινή της αντίπαλο, παίρνοντας την πρώτη θέση και παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, «τρέχει» αήττητο σερί πέντε αγώνων ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε όλες. Μπροστά στο κοινό της δεν έχει ηττηθεί από τα τέλη του Οκτώβρη σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας εξίσου βρει δίχτυα σε όλες τις αναμετρήσεις της. Αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, ειδικά το τελευταίο διάστημα, καθώς δέχεται με αρκετά μεγάλη ευκολία γκολ, κάτι που δεν την έχει επηρεάσει παρ’ όλα αυτά στο να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα.

Λίγκα Ντεπ. Ουν. Κίτο Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΓΚΟΙΑΝΙΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κοριτίμπα, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ζορζίνιο στο 45+2’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Αϊρτον στο 90’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Ενρίκε και Λουτσιάνο Καστάν στο 86’ και το 90+5’ αντίστοιχα.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Γκοϊανιένσε, αυτή τη φορά απέναντι στην Κοριτίμπα. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου σαρανταπενταλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στα τελευταία λεπτά, βρίσκοντας για δεύτερη φορά δίχτυα.

Σημαντική η σημερινή αναμέτρηση, καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι να μην ηττηθεί, προκειμένου να παραμείνει στην κορυφή του ομίλου, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εξαιρετική η εικόνα της σχεδόν σε όλες τις αγωνιστικές μέχρι στιγμής, μετράει τέσσερις νίκες σε πέντε ματς, έχοντας σκοράρει σε όλες, ενώ σε τρεις κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Παρ’ όλα αυτά οι έξοδοί της δεν είναι και το πιο δυνατό της κομμάτι, κάτι που είναι πολύ πιθανό να το αποδείξει και σήμερα, καθώς η τελευταία της νίκη ήταν στα μέσα του Απριλίου κόντρα στη Ντεφένσα Χουστίσια (0-1), σε ένα ματς που από καθαρή τύχη δεν δέχθηκε γκολ. Φυσικά σήμερα αγωνίζεται για δύο αποτελέσματα και αυτό της δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα, ενώ παράλληλα και μεγαλύτερη πίεση στην αντίπαλό της.