ΛΙΕΠΑΓΙΑ

Την πρώτη της ήττα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Λιεπάγια, με αποτέλεσμα να λάβει τέλος το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων, κόντρα σε Καραμπά (3-0), Ντόγκαβπιλς (0-3) και Σπάρτακς (0-1). Η ομάδα του Βίκτορς Ντόμπρεκοβς φιλοξενήθηκε από την πρώτοπορο της βαθμολογίας και αήττητη Βέντσπιλς, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 2-0, δεχόμενη και τα δυο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Με την ήττα της αυτή, η Λιεπάγια έμεινε στην τρίτη θέση, καθώς η Σπάρτακς κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μείνει μόνη δεύτερη. Μετά από εννέα παιχνίδια μετράει εφτά βαθμούς, έχοντας απολογισμό τερμάτων 13 υπέρ και εφτά κατά. Στα δυο μόλις παιχνίδια που έχει δώσει μπροστά στο κοινό, η Λιεπάγια μετράει μια νίκη και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Βέντσπιλς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΙΕΛΓΚΑΒΑ

Εν αντιθέση με τη σημερινή της αντίπαλο, η Γιελγκάβα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες κόντρα σε Μέτα (3-0) και Ρίγα (1-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιτάλις Αστάφγεβς φιλοξένησε την Καραμπά, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-1. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στην επανάληψη. Αρχικά, ο Τούρκοβς ισοφάρισε σε 1-1 στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κοβάλοβς να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 85′ και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης πλέον, καθώς προσπέρασε την Καραμπά στη βαθμολογία, ούσα πλέον στην έκτη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει δέκα βαθμούς μετά από εννέα παιχνίδια. Δεν έχει καταφέρει να πάρει κάποια νίκη μακριά από την έδρα της, όπου και μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες σε πέντε αντίστοιχα παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Καραμπά για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.