*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Λίβινγκστον-Νταντί Γιουνάιτεντ 0-1.

ΛΙΒΙΝΓΚΣΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σεντ Τζόνστον με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κέλι στο 8’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 15’. Το 0-3 πέτυχε ο Πένρις στο 39’ και το 1-3 ο Μέρφι στο 65’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο με τον ΜακΛέναν στο 67’, αλλά ο Πένρις με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Λίβινγκστον. Είχε αρκετές ευκαιρίες και κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί πλήρως τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη έδειξε αδράνεια αμυντικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στο σκορ, χωρίς όμως αυτό να την επηρεάζει στη συνέχεια.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει ιδανικά να δώσει, επιστρέφοντας στις εντός έδρας αναμετρήσεις. Βρίσκεται σε ανοδική πορεία αυτό το διάστημα, μοιάζει να έχει βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, καθώς είναι αρκετά πιο δημιουργική και ταυτόχρονα αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα με συνέπεια. Προβληματίζει παρ’ όλα αυτά ακόμα αμυντικά, αφού μόλις σε μία από τις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, κάτι το οποίο της κόστισε σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για να βρεθεί εντός εξάδας. Μπροστά στο κοινό της είναι αρκετά δυνατή σε ότι αφορά το σκοράρισμα, αλλά σπάνια κρατάει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Λίβινγκστον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Χιμπέρνιαν με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μίντλετον στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Νάισμπετ στο 25’. Το 1-2 πέτυχε ο Χαρκς στο 30’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νάισμπετ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90+2’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά με θετικό αποτέλεσμα για τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ενώ δεν πτοήθηκε στη συνέχεια από το γκολ της ισοφάρισης, βρίσκοντας ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη κράτησε το υπέρ της σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά στις καθυστερήσεις υπέκυψε, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης.

Σαφώς απογοητευμένη ύστερα από τον τρόπο που έχασε το τρίποντο την προηγούμενη αγωνιστική και θέλει σήμερα ιδανικά να επιστρέψει στις νίκες. Δεν είναι κακή η εικόνα της τελευταία, όμως δείχνει να έχει αρκετές αδυναμίες στο αμυντικό της κομμάτι, τις οποίες εκμεταλλεύονται πλήρως οι αντίπαλες ομάδες, με αποτέλεσμα να δέχεται συχνά γκολ. Το θετικό είναι πως βρίσκει εξίσου το δρόμο προς τα δίχτυα στις περισσότερες από αυτές, κάτι το οποίο την έχει βοηθήσει στο να πάρει βαθμούς σε δύσκολες έδρες και απέναντι σε φορμαρισμένες ομάδες. Δεν είναι και από τις καλύτερες ομάδες σε ότι αφορά τις εκτός έδρας αναμετρήσεις της, καθώς μετράει μόλις μία νίκη στις εννέα πρόσφατες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.