*4η αγωνιστική.

*Προκριματική φάση του Κόπα Άφρικα 2024 που θα διεξαχθεί στην Ακτή Ελεφαντοστού. Την πρόκριση από κάθε όμιλο παίρνουν οι δύο πρώτοι.

*Στον 1ο γύρο: Νότια Αφρική – Λιβερία 2-2.

Λιβερία

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο τη Νότια Αφρική. Έχανε 2-0 στο 22’, μείωσε με τον Τίσντελ στο 68’, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε το 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σανγκαρέ.

Έφερε τα πάνω κάτω την προηγούμενη Παρασκευή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Νότια Αφρική. Το παιχνίδι ξεκίνησε για αυτή με τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις, καθώς στο 11’ βρέθηκε πίσω στο σκορ και πριν προλάβει να συνέλθει μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της. Παρόλα αυτά αντέδρασε και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, ο οποίος είναι και ο μοναδικός που έχει μέχρι στιγμής στην προκριματική φάση και τη διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης στα τελικά.

Λιβερία Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα 4/6 πρόσφατα ματς της.

Παίξε Νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

Νότια Αφρική

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 απέναντι στη Λιβερία. Ο Φόστερ με δύο τέρματα στο 11’ και στο 22’, το δεύτερο από το σημείο του πέναλτι, της έδωσε προβάδισμα δύο γκολ, αλλά ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Καθόλου καλό δεν είναι το κλίμα στις τάξεις της Νότιας Αφρικής μετά από την γκέλα ολκής απέναντι στη Λιβερία λίγες ημέρες πριν. Όλα έδειχναν ότι θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη, αλλά αυτό δε συνέβη και όλα πλέον είναι ανοιχτά. Με το Μαρόκο να έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στα τελικά και τη Ζιμπάμπουε να έχει αποκλειστεί και να μην συμμετέχει στα προκριματικά, ο σημερινός αγώνας είναι ιδιαίτερα κρίσιμος, με τις Νότιο Αφρική και Λιβερία να ισοβαθμούν στον έναν πόντο και στη συνέχεια να έχουν να αντιμετωπίσουν αμφότερες το Μαρόκο.