Στον πρώτο γύρο: Τεντά – Λιαονίνγκ 1-1

ΛΙΑΟΝΙΝΓΚ

Μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού συνεχίζει να δίνει η Λιαονίνγκ, η οποία σήμερα αντιμετωπίζει την Τεντά που βρίσκεται ένα βαθμό πίσω της στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα το συγκρότημα του Λομπέλο πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Γιατάι (1-0 εντός έδρας) στις 30 Ιουλίου. Στις υπόλοιπες γνώρισε την ήττα. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκουόαν (4-0 εκτός έδρας).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σοριάνο στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρενάτο Αγκούστο έκανε το 2-0, ενώ στο 64’ ο Ζανγκ Ξιζέ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα ο Σοριάνο, δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. «Στόχος μας είναι να έχουμε δύο ομάδες από κάτω μας στη βαθμολογία στο τέλος της σεζόν», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Λιαονίνγκ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε η Λιαονίνγκ από την Γκουόαν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Λιαονίνγκ για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)

Το Λιαονίνγκ – Τεντά παίζει στον Stoiximan

ΤΕΝΤΑ

Περίπου δύο μήνες άντεξε στην τεχνική ηγεσία της Τεντά ο Λιμ Σάενγκ Λι, ο οποίος υπέβαλε την παραίτησή του την προηγούμενη βδομάδα, η οποία έγινε δεκτή. Στις 15 τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Τεντά πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Σανγκάη Σενχούα (2-1 εντός έδρας) στις 2 Ιουνίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ισοπαλίες. Στις τέσσερις τελευταίες δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λιφάν (2-1 εκτός έδρας), Κουανγκτσόου Έβεργκραντ (3-0 εκτός έδρας), Γιανμπιάν (3-1 εκτός έδρας) και Χεμπέι (2-0 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Λαβέτσι στο 25’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Τεντά επί της Λιαονίνγκ χρονολογείται στις 20 Απριλίου του 2014 (2-0).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Τεντά από τη Χεμπέι, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Τεντά πανηγύρισε μία νίκη στα 15 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.