*Δεύτερος όμιλος της League D. Συμμετέχουν οι Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία και Σαν Μαρίνο. Η πρώτη κερδίζει την άνοδό της στη League C.

*Δεν υπάρχει διπλό στα τελευταία 8 μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, τρεις άσσους έβγαλε η Λευκορωσία, δύο η Μολδαβία.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Έπρεπε να κερδίσει η Λευκορωσία την περασμένη Παρασκευή, τα κατάφερε στο εντός έδρας ματς με το Λουξεμβούργο έστω κι αν αγχώθηκε λιγάκι παραπάνω απ’ ότι θα περίμενε. Έκανε ένα καλό πρώτο μέρος, πίεσε και προσπάθησε περισσότερο στο επιθετικό κομμάτι συγκριτικά με τον αντίπαλο, τελικά βρήκε το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σαρόκα και το μόνο που έκανε στο δεύτερο 45λεπτο ήταν να το διαχειριστεί. Έπαιξε παθητικά, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους, τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα και τελικά πήρε αυτό που ήθελε, έστω κι αν δεν απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Σημασία έχει το αποτέλεσμα για τη Λευκορωσία, η οποία έπρεπε να κερδίσει μετά το 0-0 εκτός έδρας με τη Μολδαβία, πλέον οδηγεί την κούρσα του ομίλου με 7 πόντους σε τρία ματς, σήμερα θέλει νέο «τρίποντο» για να κάνει άλμα προς την κορυφή. «Δεν παίξαμε αυτό που θα θέλαμε, αλλά σημασία έχει ότι κερδίσαμε. Το ίδιο θέλουμε να πράξουμε και εναντίον της Μολδαβίας. Πάμε βήμα-βήμα, χωρίς να βιαζόμαστε», ανέφερε ο τεχνικός Κριουσένκο. Δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή οι τραυματίες Γκορντέιτσουκ (ΕΠ) και Σαβίτσκι (ΜΕ), ενώ εκτός έμειναν οι καλοί μέσοι Μπαλάνοβιτς και Μπρεσάν, αλλά και ο φορ Σικάβκα, τιμωρημένος είναι ο Βαλάτζκο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 κόντρα στο Λουξεμβούργο.

Στατιστικό: Από 6/7 NG έρχεται η Λευκορωσία ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Novibet).

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League (Κλικ Εδώ)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ

Έπρεπε να θεσπιστεί το Nations League και να περάσουν περίπου 5 χρόνια για να επιστρέψει η Μολδαβία στις επίσημες νίκες. Την περασμένη Παρασκευή έγραψε ιστορία, καθότι υποδέχτηκε το Σαν Μαρίνο και επιβλήθηκε 2-0 με σχετική άνεση, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, απείλησε κι άλλες φορές, ωστόσο αρκέστηκε στο 2-0 και δεν επεδίωξε κάτι περισσότερο. Ήταν μια νίκη που έδωσε τέλος στο διάστημα της «ξηρασίας», καθώς η Μολδαβία πορεύτηκε χωρίς επιτυχία στα προηγούμενα 15 ματς ανεξαρτήτως έδρας, η αμέσως προηγούμενη νίκη της είχε έρθει τον Μάρτιου του 2017 σε φιλικό ξανά κόντρα στο Σαν Μαρίνο!

Μια ομάδα που δεν έχει να επιδείξει πολλά, πριν τη νίκη της Παρασκευής είχε κερδίσει τελευταία φορά σε επίσημο παιχνίδι τον Οκτώβριο του 2013 κόντρα στο Μαυροβούνιο. Αντιμετωπίζει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα, χαρακτηριστικό είναι ότι δε βρήκε δίχτυα στα 10/12 πιο πρόσφατα ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Στον πάγκο της παραμένει ο τεχνικός Σπιριντόν, που βρίσκεται ωστόσο υπό αμφισβήτηση, με το μέλλον του στην ομάδα να είναι αβέβαιο. Δεν βρίσκεται στην αποστολή ο τραυματίας Ράκου, ενώ τεστ ετοιμότητας θα περάσει ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής, ο μέσος Ιονίτσα. Με νίκη σήμερα η Μολδαβία μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 κόντρα στο Σαν Μαρίνο.

Στατιστικό: Από 5/6 NG έρχεται η Μολδαβία ανεξαρτήτως έδρας.