* 24η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Λέχια στο Γκντανσκ (5-6-0) με αντίπαλο την Βίσλα, αήττητη και στα 7 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια (3-4-0)

* Στον πρώτο γύρο (12/09): Βίσλα – Λέχια 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ραντόμιακ. Ο Ανχιέλσκι άνοιξε το σκορ στο 33’ μετά το χαμένο του πέναλτι και από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 69’.

Τζάμπα πήγε η μεγάλη νίκη επί της Λεχ Πόζναν την προηγούμενη εβδομάδα. Η Λέχια ήταν άνευρη, αναποτελεσματική και εύκολη στο λάθος στο Ράντομ την περασμένη Κυριακή και αποχαιρέτησε οριστικά όποιες βλέψεις είχε για την κορυφή.

Την Κυριακή, η Λέχια είχε την συντριπτική κατοχή στο πρώτο μέρος, η Ραντόμιακ όμως τις ευκαιρίες, το πέναλτι του 1-0 προήλθε από κλέψιμο ψηλά. Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ραντόμιακ να ψάχνει την κόντρα, σε μία τέτοια κέρδισε ξανά πέναλτι για να “κλειδώσει” τη νίκη.

Επιστρέφει στο Γκντανσκ όπου είναι πολύ πιο ισχυρή, σε σχέση με τα ταξίδια της, με ρεκόρ 8-2-1 και δύο νίκες με μηδέν παθητικό στο 2022.

Στόχος πλέον μία θέση στην ευρωπαϊκή τριάδα, από την οποία απέχει 6 βαθμούς.

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) και αποκλεισμός στα πέναλτι από την Ολίμπια Γκρούτζιατζ για το Κύπελλο.

Δεν έχει σταματημό ο κατήφορος της ιστορικής Βίσλα και δε φαίνεται φως στο τούνελ. Την Τρίτη κατάφερε να αποκλειστεί από ομάδα της 4ης κατηγορίας στα προημιτελικά του Κυπέλλου και η αλλαγή προπονητή κάθε άλλο παρά τα επιθυμητά αποτελέσματα έφερε.

Στο ντεμπούτο του Μπρέζεκ έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την ανταγωνίστρια για την παραμονή Γκόρνικ Λέτζνα και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος ηττήθηκε στη Βαρσοβία από τη Λέγκια, δικαιότατα, παρότι το γκολ των αντιπάλων ήρθε στις καθυστερήσεις.

Δίχως νίκη στο 2022, κάκιστη η εκτός έδρας εικόνα της, τρέχει ρεκόρ 1-1-7, με μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία μετά τις αποχωρήσεις του Ιανουαρίου.